KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİPANO FACEBOOK SAYFAMIZDAN BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İSTİYORUM Kİ; KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI HAYATA BİR SIFIR ÖNDE BAŞLASINLAR..

DOKSAN KİŞİLİK SINIFTA DERS İŞLEMEKLE ELLİ KİŞİLİK SINIFTA DERS İŞLEMEK ÖĞRENCİLERİN YETİŞTİRİLME KALİTESİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR FAKTÖR..

 Sayın POLAT ÖğrenciPano adına öğrenciyle yakından alakalı olarak ve bizde burada öğrenci olarak bulunmaktayız. Şuan genel bir sorun olarak ECTS ile ilgili size danışmak istiyoruz. Yaz okulu, bazı bölümlerde açılmıyor ve dönemlerini uzatan öğrenci sayısı bir hayli fazla. Bazı üniversitelerde de son sınıf öğrencilerinde ECTS sınırlandırılması kaldırıldı. Bizim üniversitemizde de öğrenci arkadaşlarımızı sevindirecek bir müjde olabilir mi, böyle bir olanak sağlanabilir mi?

– Böyle bir olanağı şuan biz sağlamayız. Belirli kuralları üniversitede tutmaya çalışıyoruz. Belirli bir seviye atladık bu konuda ve kurallar düzenine devam edeceğiz. Yaz okuluna gelince; yaz okulunda üniversite hocalarına zorla “Bu dersi açacaksınız.” Diye bir dayatma hiçbir üniversitede yok. Hocalar isterse açarlar istemezse açmazlar. Yaz okulu açılmayan dersleri öğrenci isterse kredi ve ECTS‘lerin uyuşması halinde sistem kabul ediyorsa başka üniversiteden gidip alabilir. Açılıyorsa bizden alacak, açılmıyorsa başka üniversiteden alabilir bunun önü tamamen açıktır.

 • Dünden bugüne gelen Karabük Üniversitesi ve Karabük halkının birleşmesi sonucu oluşan istihdam hangi aşamadadır? 
 • Karabük Üniversitesi’nde ben iki yıl önce göreve başladım. Göreve başladığımda öğrenci sayısı otuz dokuz bindi. Şuan geldiğimiz noktada elli üç bin öğrencimiz var. Tabi öğrenci artışı genelde var ama sınıflardaki öğrenci artışını biz indiriyoruz. Özellikle mühendislikteki öğrenci arkadaşlarımız bilirler. Doksan kişilik sınıfta ders işlemekle elli kişilik sınıfta ders işlemek öğrencilerin yetiştirilme kalitesi açısından çok önemli bir faktör.

AMACIMIZ TAMAMIYLA KALİTEYE YÖNELİK İYİ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMEK.

  Bunun ölçüsü nedir? On yıldır mezun veren Karabük üniversitesi öğrencilerinin iş bulabilme oranıdır. Bunun ölçüsü içinde arkadaşlar SGK ile çalışma yapıyorlar. Bitirdiğimiz zaman bunuda açıklayacağız.

SİSTEM BAŞARILI ÖĞRENCİLERE YÖNELİK KURULUR..

 • Yaz okulundan sonra geçen yıl staj yapılabilinirken bu yıl öğrenciler ya yaz okulu yada staj seçmek durumunda kaldı. İkisini aynı yaz döneminde yapamamaktadırlar. Bu konuda herhangi bir düzenleme yapılacak mı? 
 • Zaman yetiyorsa yapabilirsiniz. Hem pastam dursun hem karnım doysun diye bir şey yok. Yaz okulu başarısız öğrencilere yönelik, staj ise başarılı öğrencilere yönelik.“SİSTEM BAŞARILI ÖĞRENCİLERE YÖNELİK KURULUR.” Biz stajı engellemiyoruz. Siz yaz okulu yapmazsınız stajı yaparsınız, bunda hiçbir mahsur yok yâda yaz okuluna gidersin stajınızda yetiştirebiliyorsanız süreniz yetiyorsa yapabilirsiniz. Takvimsel olarak yetiştirebiliyorsanız hiçbir sorun yok. 

GELECEK YIL MEZUNİYET İÇİN DÜZENLEME YAPACAĞIZ.. 

 • Ay-Yıldızlı Stadyum’ da kayma gerekçesiyle etkinlikler kapsamında 2017 Mayıs ayında gerçekleşen mezuniyet programı Bayrak alanında gerçekleşti. Ay-Yıldızlı Stadyum hakkında ne yapılabilir? Ne planlanıyor? Bu durum hakkında ne söyleyeceksiniz?
 • Ay-Yıldızlı Stadyum’da bir sıkıntımız yok. Ay-Yıldızlı Stadyum’un üst tarafında bir kayma mevcut ama şuan stadı etkileyen bir durum değil. Biz mezuniyet törenlerini o nedenle orada yapmamazlık yapmadık. Mezuniyet törenlerini bölmemizin sebebi geçen yıl ailelerden gelen tepkiler. Aileler ‘Biz statta oturuyoruz öğrencimizi kalabalıklar içinde göremiyoruz, seçemiyoruz, mezuniyet töreninden sonra inip çocuklarımızla fotoğraf çekinemiyoruz, o kalabalıkta boğuluyoruz.’ diye çok sayıda tepki geldi. Bizde bunu acaba aşabilir miyiz diye bir şey yaptık. Ama gelecek yıl mezuniyet için bir düzenleme yapacağız.
 • Şuan Karabük’teki büyük proje olan havaalanı hakkında ne söylemek istersiniz?

 Havaalanı Karabük için ihtiyaç olan bir şey, olması gereken bir şey. Ama biz üniversiteye havaalanına Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun eğitim pisti olarak bakıyoruz. Sivil Havacılık Yüksekokulu’na bir yer yapılması için bir iş adamı bize teklifte bulundu. Bir protokol imzaladık. Şuan arazinin etüt çalışmaları devam ediyor.

 • Bir diğer büyük proje olan Teknokent Projesi ne aşamadadır?
 • Teknokentler bütün şehirlerde üniversitenin kurduğu bir yerdir. Üniversite içerisinde kurulur, merkezi üniversite içinde yer alır ama bu ortaklı bir şirket konumundadır. Valilik, belediye, ticaret odası hatta özel şirketler bile buna ortak olurlar ama yüzde elli birliği üniversitenin kuruculuğu öncülüğünde gerçekleşir. Biz dosyamızı hazırladık üniversite olarak bakanlığa teslim ettik. Şuan onay bekliyoruz.

BANA “LABORATUVARLARI DAHA HIZLI YAP HOCAM DİYE ISRAR EDİLSİN..”

 • Karabük Üniversitesi rektörü olarak öğrencilerden sizin beklentileriniz nelerdir? 
 • Sizler çok gençsiniz, cıvıl cıvılsınız kanınız kaynıyor. Ama öğrencilerimin benden istediği şeyler bilimsel şeyler olsun istiyorum. “LABORATUVARLARI DAHA HIZLI YAP HOCAM”diye ısrar edilsin istiyorum, bilimsel etkinliklerle öne çıkın istiyorum. Öğrencilerime karşı bir keskin çizgim de yoktur. Kulüplerimizde de faaliyet göstermeyen kulüplerimizi kapatıyoruz. Etkinlik yapacaklarsa maddi ve manevi olarak destekliyoruz. Elli üç bin öğrenciyi de rahatsız etmeden yapılması gerekiyor. Çünkü benim üniversitem çok huzurlu bir üniversite ve böyle devam etmesi gerekiyor.

 

 • Bütün bölümlerin gerekli kadar laboratuarı var mı, karşılanıyor mu?
 • Karşılanmıyor. Mühendislik Fakültesi’nin laboratuvar projeleri çizildi. İhale aşamasına geleceğiz yakında. Bir buçuk yıl gibi bir sürede tamamını bitireceğiz ve Türkiye’ye örnek bir Mühendislik Fakültesi laboratuvarı yani tüm üniversitelerin kullanıma açılacak bir laboratuvar planladık.İstiyorum ki Karabük Üniversitesi mezunları bir sıfır önde başlasınlar hayata. 

 

 • Bütün tezlerinize konu olan Antep fıstığı merakınız nereden geliyor?
 • Urfa’da Harran Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başladım. Türkiye’de Antep fıstığı üretiminin yüzde yetmişi Urfa’da olmaktadır. Doktora unvanıma başlarken, yörede çok yaygın olduğu için Antep fıstığı üzerinde çalışmayı düşündük. Antep fıstığının hasatı, çıtlatılması, ayrılması ve işlenmesine yönelik çalışmalar yaptık. Orada yoğun bir on beş senem geçti sonuçta. Şimdi Antep fıstığı benim bir parçam haline geldi.

NE REKTÖRLÜK NE DE BAŞKA BİR MESLEK AİLENİN ÖNÜNE GEÇEMEZ.

 • Bunların dışında rektörlükten geriye kalan Refik POLAT kimdir?
 • Aile hayatına önem veren birisiyim. Hayatımda ilk öncelik ailedir.Ne rektörlük ne de başka bir meslek ailenin önüne geçemez. AİLENİN ÖNÜNE GEÇECEK TEK ŞEY VATAN MİLLET SEVGİSİDİR. Mümkün olduğunca ailemle, çocuklarımla vakit geçiriyorum. Çünkü vakit geriye alınmaz. Beş yıl sonra çocuklarıma hadi küçül gezelim söyleyemem. Bu yüzden her zaman görevimi aksatmadan, ailem ön plandadır.
 • Kızımın okuldaki sorunlarına da hoca gözüyle bakıyorum. Kızımın okuduğu üniversite de üniversite rektörü hariç kimse benim rektör olduğumu bilmez. Kendi ayakları üstünde durur bende müdahale etmem.

Röportaj: İrem Kalem & Emine Şen & Gülüstan Tuğçe ALVALI

Fotoğraf-Kayıt: Onur BÖREKÇİ

Derleme-Düzenleme: Emine Şen & Oğuzhan TUNA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here