KARABÜK’TE SEÇİM GÜNDEMİNİ TAKİP ETMEK İÇİN SAYFAMIZI BEĞENİN

ADAYLAR ve SİYASET

Bilindiği gibi bir seçim sürecine girmiş bulunuyoruz. 24 Haziran seçimlerinde siyasal yaşantımızda bir dönem kapanıp yeni bir dönem açılacak. Sürekli gelişen ve yenilenen dünyada değişime karşı durmak artık imkansız haline gelmiştir. Zamanı yakalayamayan ve geleceğini planlayamayan toplumlar ve fertler kaybetmek zorunda kalırlar. Bu değişimin zamanın ihtiyaçlarına göre yapılan düzenlemelere de cevap vereceği düşünülmektedir. Bu gelişmeler olurken giriş yazımda belirtmiştim Karabük’ten yazarak da devam edeceğiz. 24 Haziran seçimlerinde Mecliste temsil noktasında bulunabilmek için öncelikle her parti hatırı sayılır belirli miktarda bağış yatırdıktan sonra aday adaylığı müracaatlarını aldılar.  Aday adaylıkları müracaatında öyle yoğun başvurular oldu ki, ister istemez bu kadar Karabük’ü seven gönüllü hizmet taliplileri karşısında insan mutlu olmadan edemiyor. Şehrimizde de yanılmıyorsam neredeyse 60 a yakın aday adayları müracaatları oldu.

VEKİL DAHA İYİ OLMALI

Demokratik haktır denilebilir, ifade ve seçilme özgürlüğü açısından bakılınca da söylenecek bir şey kalmıyor. Ancak; bu seçimlerle bizler Vekil tayin edeceğiz, yani toplumsal manada bizleri temsil etme yetkilerini kendilerine vereceğiz doğru mu? Buraya kadar sorun yok. Şimdi biz vekaleti neden ve hangi koşullarda veririz bir bakalım, en azından ben vekaleti neden ve nasıl veririm. Örneğin hukuk alanında avukatı vekalet ederim çünkü bakılacak davayı benden iyi bilir, beni temsil eder, haklarımı savunur ve hukuk karşısında beni savunur ve haklarımı muhafaza eder veya alır. Bir danışman firmaya vekalet veririm çünkü iş ihaleleri, şirket ilişkileri, Pazar ve piyasa dengelerini benden daha iyi takip eder ve işlerimi kolaylaştırır, ya da bir firmaya ceo atarım çünkü o daha donanımlıdır, bir yabancı dil, yardımcı dil, endüstriyel gelişim, piyasa hareketliliği avantajlarını kullanır gibi sebeplerle bizden veya benden daha iyi yapacağına inandığımız kişi veya kurumlara vekalet veririz kendimize vekil tayin ederiz. Çünkü benden veya bizden daha iyi yaparlar.

MİLLETİ NASIL TEMSİL EDECEKSİNİZ ?

Gelelim sorunlu alana doğru. Şimdi biz Milletvekilliği seçeceğiz yani toplum adına kendimize vekil tayin edeceğiz değil mi. Yani vekaleti vereceğimiz, oyumuzla destekleyeceğimiz aday, öncelikle benden iyi bilmesi lazım, beni iyi temsil etmesi lazım, haklarımızı iyi koruyabilmesi lazım, Karabük’ün sorunlarına sahip olup çözebilecek bilgi beceri ve ehliyete sahip olması lazım. Bunun gibi o kadar çok lazım olması gereken şeyler sayarım ki sormayın. Şimdi döneyim biraz başa o kadar para ödüyorsun madem aday olmaya niyetlenmişsin, karşımıza çıkıyorsun, temsilde ehliyetli olabilecek görüntüyü de sergilemen gerekmez mi. Ütülü takım elbiseler gibi, boyalı ayakkabılar gibi, sadece adını neden aday olduğunu ve dilek temennilerini söylemek için bu kadar kısa ifade için cebinden çıkaracağın nota bakmamak gibi. Maazallah ne düşünürüm ben basit bir ifadede zorluk çeken Ankara’da Türkiye ve Dünya konjoktüründe benim haklarımı nasıl savunacak diye?

ADAY ADAYLARI BUNLARI BİLİYORMUYDU ?

Ben olayım aday adayı olan arkadaşları bir ön sınava tabi tutarım ve bu sınavı geçebilen arkadaşların kesin aday adaylığı müracaatlarını o zaman kabul ederdim. Sınavda da mesela bazı sorular sorarım,

Örnek;

  1. Karabük’te ekmeğin fiyatı nedir?
  2. Karabük’te ne kadar kanser vakası vardır?
  3. Karabük’ün sorunları nelerdir bunlardan önem sırasına göre ilk beş tanesini sayınız?
  4. Karabük’te emekli sayısı ne kadardır?
  5. Karabük’te 900 tl alan bir emekli 900 tl gibi bir ücretle 2 kişi ve bir çocuk dersek bir ayı nasıl geçirebilirler ve bu bir ayı geçinmeyle ilgili bir formülünüz var mı? varsa bu formül nelerdir?
  6. Karabük’te sürekli iş güvencesi kapsamında olmayan kaç kişi vardır?
  7. Sürekli iş güvencesi olmayan bu kişilerin yaş gurupları ve hayat standartları ve eğitim durumları nelerdir?

Daha hava kirliliği, genel işsizlik, çevre sorunlar v.s, v.s. o kadar var ki bu tip hazırlanacak sorulardan en az 50 ve üzeri alanların aday adaylıklarını kabul ederdim mesela.

PROJESİ OLAN ADAY YOK

Neyse ki Allahtan o süreç tamamlandı ve bir şekilde adaylar belirlendi ve Şimdi Milletvekili adayları başladılar çalışmaya. Halen takip ediyorum sokakta işyerlerinde dolaşmak halkla iç içe olmak ve el sıkışmak güzel hasletler ve olmalı da ancak bunu benle akraba olacakmışım ilişkisine getirmemelidirler. Dikkatle takip ediyorum henüz süre var ve mutlaka o hazırlıklarını da yapmışlardır diye umudumu korumakla beraber henüz bu güne kadar Karabük’ün öncelikli sorunları şunlardır ve ben bu sorunları şu şekilde çözeceğim diyen kendi ağzından konuşan hiçbir vekil adayına rastlamadım.  Projem şudur ben Bu proje ile Karabük’ün geleceğinde sizlere şu hizmetleri sağlayacağım, beni tercih ederseniz eğer benim farkım budur diyen ve kendi ağzından konuşan vekil adayına rastlamadım.

Kendisine vekalet vermemi hissettirecek Benim Makro projem şudur, mikro projem şudur ve bu projeleri  şu şekilde hayata geçireceğim ve senin oyun karşılığında garantim budur diyecek adayları bekliyorum. Bende oy vereceğim ya, Avukata nasıl vekalet veriyorsam verirken de kendisine soruyorsam, benim işimi Kaça yapacaksın, yani bana maliyeti ne olacak, benim işimi neden alacaksın, benim işimi nasıl çözeceksin, benim işimi ne zaman çözeceksin, benim işimi nerede kim veya kişilerden faydalanarak çözeceksin öyle vekaleti veriyorum.

VEKİL ADAYLARINA SORUYORUM

Şimdi Vekil adaylarına hem kendim Hem de halkımız adına soruyorum;

Benim (bizim) oyumu aldıktan sonra sorunları çözme maliyetin ne olacak?

Neden sana oy vereyim?

Karabük’ün sorunlarını nasıl çözeceksin?

Karabük’ün sorunlarını ne zaman aralığında çözmeyi planlıyorsun?

Karabük’ün sorunlarını çözerken nerede kim veya kişilerden faydalanarak çözeceksin?

Vereceğim oyum karşılığında bunları duymayı arzu ediyorum, ancak bunları adayların kendi ağzından ve kendi projeleri ve iddiaları olarak duymak istiyorum.  Arkadan sufle (anımsatma, fısıldama, adına konuşma) olmadan, başkaları adına konuşmadan, adayların kendisinden duymak istiyorum. Umarım Mutlaka hazırlıkları vardır ve zamanları daha yeterince olması sebebi ile henüz duymamışızdır diyorum ve  Dikkatle takip ediyorum yazılarım bu konuda devam edecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminin bu yazımızla hiçbir ilgisi yoktur yazım tamamen Milletvekilliği seçimi ile ilgilidir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here