KARÜNDER(Karabük Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği) Başkanı Erkan BÖREKÇİ,Karabük Dernekler Platformu adına düzenlediği basın toplantısında Karabük Üniversitesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ FACEBOOK SAYFAMIZ İÇİN TIKLAYINIZ

     Karabük’e ekonomik anlamda büyük bir katkı sağlayan ve yaklaşık 53 bin öğrencisi olan büyük bir Üniversite haline gelen Karabük Üniversitesi‘nin öneminin altını çizen Börekçi;

   ”İlimiz yatırım seçenekleri çok şekilli sektörlere dayanmayan ve seçenekleri fazla olmayan bir kent olması, elindeki imkanlara her yerden daha fazla sahip çıkma hassasiyetini de öne çıkarmaktadır.  Üniversitemizi kurarken nasıl Karabük halkı elbirliği ile kurdu ise, yaşatırken de kurduğu Üniversitesine sahip çıkmalıdır. Karabük Üniversitemiz sadece yöneticilerinin sorumluluğunda değil, kentin genel sorumluluğunda olmalıdır. Karabük Üniversitesi Karabüklünündür ve ayrıca Karabük Üniversitesi Karabük’ün ekonomik, sosyal, kültürel, modern bir kent olma yolunda en büyük avantajıdır.” dedi.

    Karabük Üniversitesi’nin tercihler öncesinde Sosyal Medyada tanıtımına da dikkat çeken Erkan Börekçi;

  ”Özellikle tercih dönemi sürecinde yapılan tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinde gençlerle bilgi paylaşımı ve onların iletişim halinde olduğu tüm platformlarda bulunulması, üniversitelerin tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinin beklenen sonucu yaratmasına önemli katkı sağlayacaktır. Yapılan literatür taraması neticesinde, üniversite tanıtım/bilgilendirme faaliyetlerinin üniversite adaylarının tercihlerine etkisini ölçen araştırmalar sonucunda öğrencilerin yaklaşık %26’sının sosyal medya araçlarını, %20’sinin ÖSYM ve danışman desteğini, %19’unun kendi çabaları ile araştırma yaptıkları, %19’unun sosyal çevresini kullandığı, %16’sının ise üniversitenin geliştirdiği tanıtım araçlarını kullanarak tercihte bulunduğu ortaya çıkmıştır. Sosyal medya araçları ise tercihte en çok kullanılan tanıtım aracıdır.” diyerek Karabük Üniversitesi’nin tanıtımında ‘SOSYAL MEDYA’nın önemini vurguladı.

İŞTE BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

ÜNİVERSİTEMİZİ TANITALIM..

            İlimizde Sektörel anlamda çok büyük bir katkı sağlayan İlklerin Üniversitesi olan Karabük Üniversitemiz hızla büyümüş ve 53.000 öğrencili büyük bir Üniversite haline gelmiştir. Bu gelişme  ilimizi ekonomik olarak rahatlatan ve öğrenci ve Üniversite kenti haline getirmeye başlayan dönüşüm sürecini de başlatmıştır. İlimiz yatırım seçenekleri çok şekilli sektörlere dayanmayan ve seçenekleri fazla olmayan bir kent olması, elindeki imkanlara her yerden daha fazla sahip çıkma hassasiyetini de öne çıkarmaktadır.  Üniversitemizi kurarken nasıl Karabük halkı elbirliği ile kurdu ise, yaşatırken de kurduğu Üniversitesine sahip çıkmalıdır. Karabük Üniversitemiz sadece yöneticilerinin sorumluluğunda değil, kentin genel sorumluluğunda olmalıdır. Karabük Üniversitesi Karabüklünündür ve ayrıca Karabük Üniversitesi Karabük’ün ekonomik, sosyal, kültürel, modern bir kent olma yolunda en büyük avantajıdır.

            Türkiye’de devlet ve vakıf üniversitelerinin sayısındaki hızlı artış, devlet-vakıf fark etmeksizin, üniversiteler arasında kıyasıya bir rekabet ortamının doğmasına yol açmıştır. Üniversitelerin, öğrenci sayısını ve niteliğini artırmak için, tanıtım araçlarını yoğun olarak kullanmaları da kaçılmaz olmuştur. Böylece üniversiteler, daha nitelikli ve daha çok sayıda öğrenci bulabileceklerdir.   Eğitim sektörü ve onun bir alt dalı olarak üniversiteler, son yıllarda gittikçe yıldızı parlayan, yoğun talebin olduğu bir sektördür. Bu talep doğrultusunda da çok yoğun bir rekabet kaçınılmaz olmaktadır.

            Özellikle tercih dönemi sürecinde yapılan tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinde gençlerle bilgi paylaşımı ve onların iletişim halinde olduğu tüm platformlarda bulunulması, üniversitelerin tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinin beklenen sonucu yaratmasına önemli katkı sağlayacaktır. Yapılan literatür taraması neticesinde, üniversite tanıtım/bilgilendirme faaliyetlerinin üniversite adaylarının tercihlerine etkisini ölçen araştırmalar sonucunda öğrencilerin yaklaşık %26’sının sosyal medya araçlarını, %20’sinin ÖSYM ve danışman desteğini, %19’unun kendi çabaları ile araştırma yaptıkları, %19’unun sosyal çevresini kullandığı, %16’sının ise üniversitenin geliştirdiği tanıtım araçlarını kullanarak tercihte bulunduğu ortaya çıkmıştır. Sosyal medya araçları ise tercihte en çok kullanılan tanıtım aracıdır.

            Gerek akademik gerekse üniversitedeki sosyal yaşamla ilgili bilgileri, akademik ve sosyal etkinlikleri, üniversitenin gerçekleştirdiği projeleri, burs olanakları, yurt ve beslenme imkanlarını, Üniversitemizi öne çıkaracak özellikleri ile tüm Karabüklünün öncelikle sosyal medya araçlarını kullanarak ve ulaşabildiği her noktada anlatılarak birebir bir tanıtım sürecini başlatmayı doğru buluyoruz. İlçelerimizde açılan Yüksekokullar olsun, İster Kampüs yerleşkesinde bulunan fakülte ve yüksek okullar ve açılan bölümleri, İlçelerimizin ve kentimizin gelecek umududur. Açılan bölümlerin  tercih edilmemesi bölümlerin  kapanmasına, bölümlerin  kapanması Üniversitemizin geriye gitmesine neden olacaktır.  Öğrencilerimizin Üniversite tercihlerini yaptıkları bu dönemde Üniversitemize sahip çıkarak daha fazla öğrencinin Üniversitemizi tercih etmesini sağlamak aynı zamanda Karabük’ümüzün geleceğine de sahip çıkmak anlamına gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here