Dökmecibaşı İbrahim Ağa 'nın babası Osman Ağa 'nın mezarı

Değerli okuyucularım:

Biliyorsunuz uzun süredir hazırlığı içerisinde bulunduğum “Çarşamba (Çaycuma) ve Havalisi Tarihi” kitabımın çalışmalarına aralıksız devam etmekteyim.

Dolayısıyla saha çalışmalarımda Çaycuma ‘ya bağlı köyleri gezerken gün yüzüne çıkarılmamış, tarih kokan birçok deneyim yaşamaktayım.

Yakademirciler köyümüzde saha çalışması yaparken, Karagözler mahallesinde bulunan mezarlıkta yaklaşık 180 yıllık Osmanlı dönemine ait iki mezar dikkatimi çekti. Mezar taşları Osmanlıca yazılı ve günümüze kadar kendisini koruyarak taşımış. Bu mezar taşlarının şifresini çözmek için, benden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen değerli tarih öğretmeni arkadaşım Ersin Çora ‘ya çektiğim fotoğrafları gönderdim.

Bu mezar taşlarındaki Osmanlıca yazının tercümesinden sonra karanlığı aydınlığa ulaştırmanın heyecanını bizzat yaşıyor insan.

Yakademirciler köyünde üç defa tadilattan geçmiş, Dökmecibaşı İbrahim Ağa tarafından hicri 1275 (1859) yılında yaptırılmış tarihi bir çeşme köyde varlığını sürdürmektedir. Günümüzde bile hem köyün hem de civar halkın su ihtiyacını karşılar durumdadır. Her gün bu tarihi çeşmeden su ihtiyacını karşılayan onlarca insan bulunmaktadır.

Gelelim yaklaşık 180 yıllık mezar taşlarının sırrını çözmeye. Merakla beklediğinizi biliyorum. Şu sırrı açıkla artık dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse, buyurun efendim. Yakademirciler köyü Karagözler mahallesinde bulunan Osmanlı dönemine ait bu iki mezar taşının gizemini ortadan kaldırıyoruz.

Osmanlı Döneminde köyün ileri gelenlerinden olan ve tarihi çeşmeyi miras olarak bırakan Dökmecibaşı elhac İbrahim Ağa ‘nın anne ve babasının mezarını sizlere açıklıyorum buradan. Evet, yanlış duymadınız! Köyde bulunan bu iki eski mezar, Dökmecibaşı İbrahim Ağa ‘nın annesinin ve babasının mezarı efendim.

Dökmecibaşı İbrahim Ağa ‘nın annesinin adı; Havva Dudu (Ö.T.: H. 1256 – M. 1840)

Dökmecibaşı İbrahim Ağa ‘nın babasının adı; Osman Ağa (Ö.T.: H. 1255 – M. 1839)

Bu sırrı sizlerle paylaştıktan sonra ben artık sizlerden müsaadelerinizi istiyorum efendim. Nereye diye soruyorsanız şayet, başka bir sırrı çözmeye efendim. Yeniden görüşünceye dek sağlıcakla kalınız…

Dökmecibaşı Elhac İbrahim Ağa ‘nın Yaptırdığı Çeşme
Dökmecibaşı İbrahim Ağa ‘nın annesi Havva Dudu ‘nun mezarı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here