Nuhoğlu Gazi İbrahim Bey

GALİÇYA CEPHESİNDE BİR ÇAYCUMALI

Birinci Dünya Savaşı ’nda, batıya doğru ilerlemek ve Polonya topraklarını genişletmek isteyen Rusya ’nın, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ’na bağlı bir eyalet olan Galiçya’yı alma çabaları üzerine, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, 1914 yılının Ağustos ayında müttefiki Prusya İmparatorluğu ile birlikte Doğu Cephesi olarak da bilinen Galiçya Cephesi’ni açmak zorunda kaldı. Almanlardan alınan yardımlarla Galiçya cephesi şiddetli Rus taarruzlarına karşı korunabiliyordu.

Osmanlı Erkân-ı Harbiyesi, Galiçya’ya, daha önce Çanakkale Cephesi’nde savaşan askerî birliklerden oluşan 15. Kolordu’nun gönderilmesine karar verdi. Erkân-ı Harbiye, 9 Temmuz 1916’da hazırlıkların ivedilikle ve gizli olarak başlatılmasını isteyince, mevcut birlikler Keşan, Şarköy bölgesine çekildi. Hemen 19. ve 20. tümenlerden yeni bir birlik kurulması için hazırlıklara başlandı. 15. Kolordu’nun kadro eksiği tamamlanırken ayrıcalıklı davranılmış, Erkân-ı Harbiye Reisi Enver Paşa’nın emri uyarınca: genç, kültürlü, fiziki ve askeri açılardan en iyi asker ve subaylar seçilmişti. Nakil sırasında ve sonrasındaki konaklama, yeme-içme, sağlık hizmetleri, hayvanların beslenmesi ve bakımı gibi ihtiyaçların ise, müttefik ülkeler tarafından karşılanmasına karar verilmişti. 19 ve 20. tümenlerden oluşan 15. Kolordu, 535 subay ve 32.017 erden meydana gelmekteydi. Kolordu’nun sevkiyatına 23 Temmuz 1916 tarihinde başlandı. Uzunköprü’den trenle hareket eden birlikler önce Belgrat’ta Avusturya tahaffuzhanelerinde temizlik ve tıbbî muayeneden geçirildiler. İçlerinde 1 Temmuz 1897 yılında Çarşamba ‘da (Çaycuma) doğan Nuhoğlu İbrahim Bey ‘de vardı.

Çarşamba doğumlu Nuhoğlu İbrahim Bey, henüz 19 yaşında iken I. Dünya Savaşı ‘nın baş gösterdiği 1914 senesinin ikinci yılı Osmanlı Devleti ‘nin seferberlik görev emriyle 1916 yılında Galiçya Cephesine gitmişti. Kazım Karabekir komutasındaki 15 ‘nci kolordu ile birlikte Galiçya ‘yı işgal eden Rus İmparatorluğu ordusuna karşı savaştı.

Galiçya Cephesinde 15 ‘nci kolordu ile birlikte savaşta bulunan Çarşambalı Nuhoğlu İbrahim Bey, sağ omuzundan yaralanarak gazi oldu. 23 Mart 1967 ‘de vefat eden Gazi İbrahim Uçar ‘ın naaşı Derecikören Köyü Aile Mezarlığı ‘nda bulunmaktadır.

Galiçya toprakları bugün, 1945 yılında yapılan sınır değişikliği sonucu Güney-Doğu Polonya ve Batı Ukrayna Cumhuriyetleri sınırları içerisinde yer almaktadır.

Nuhoğlu İbrahim Uçar ‘ın, Derecikören Köyü Aile Mezarlığında bulunan naaşı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here