Bir kervan düşünün, günlerce adım adım yürüyüp bir yerden bir yere gitmeye çalışan. Bir kervan düşünün geceleri yıldızlara bakıp, ne düşündükleri tarihin tozlu sayfalarında unutulan bilgiler gibi unutulmaya yüz tutmuş olan… Ve bir kervan düşünün yolun ortasında yorgun bedeni ve yıpranmış hayalleri…

Hepimiz kâinatın kervanının birer yolcuları değil miyiz? Başladığımız yerden geldiğimiz yere, geldiğimiz yerden gideceğimiz yere kadar olan tüm süreçler aslında bir kervanın yol haritası gibi değil mi? Geldiğimiz noktadan başladığımız noktaya kuş bakışı baktığımızda aynı insanlar mı var hala yanımızda?

Sizi bu hafta güzel bir kitapla tanıştırmak istiyorum Osmanlı’da Seyahat Kültürü KERVANSARAYLAR…

Kervansaraylarda konaklayan kişilerin, nasıl bir yolculuk sonunda bu yapılara ulaştıkları, geldikleri bu mekanlarda nasıl karşılandıklarını, yiyecek ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını, hayvanlarını nerede barındırdıkları gibi pek çok sorunun cevabını bulmaya çalışıyor.

Mimari yapıları dışında pek de bilinmeyen kervansaraylardaki hayatı aydınlatan seyahatnamelerin en şaşırtıcı ve en çarpıcı örneklerini inceliyor ve bu örnekler üzerinden Osmanlı’daki kervansarayların toplumsal hayattaki etkilerine dair önemli sonuçlara varıyor. Kervansaraylar kitabı sizi uzun bir zaman yolculuğuna davet ediyor.

Sanata, edebiyata ve insana dair görüşmek dileğiyle…

*Pınar Yayınları Osmanlı’da Seyahat Kültürü Kervansaraylar- Murat Özer