Gezdiğimiz yerlerin yaşanmışlıklarını dinliyor, mistik bir ritüelin ezgisinden fırlamışcasına kulaklarımızda ezgi olan yerlerin hikayelerini duyuyor musunuz? Taş yığınlarından bir araya gelip içinde anlam barındıran, aşkı endam ile sanat eserine dönüştürülen o yapılar… Her adımınızda sizleri zamanın gizemli bilinmezliğine çağıran namı enderi mekanlar… Bu yapıları aşkı gizem, aşkı keyif ile inşa eden o müthiş isimi hafızalarınıza fısıldamak isterim. Kanuni Sultan Selim’in gözde mimarı Mimar Sinan… Kendine has mimarisi, çalışmalarındaki estetik bakış açısı her taşı taş olmaktan çıkaran o usta.

Unesco’nun üstün evrensel değerler taşıyan eserler arasına girmiş, Dünya mirası listesinde doğrudan yerini almış o muazzam Edirne Selimiye Cami… Mimar Sinan inşa ettiği bu eser insanlığın ortak mirası olarak kabul ediliyor.

Tarihin tozlu sayfalarında Mimar Sinan’ın baş mimar olarak çalıştığı harika eserlerin karar ve yapım süreçlerini okursunuz. Mimar Sinan’ın bereketli dünyasını keşfetmek için önemli bir giriş niteliğinde bir eserle tanıştırmak istiyorum sizleri Mimar Sinan’ın İzinde…

Kitabın ilk bölümünde Koca Mimar Sinan’ın hayatı, ikinci bölümünde ise çeşitli gazete ve dergilerde Mimar Sinan hakkında titizlikle kaleme alınmış yazıları bir arada sunarak onun eserleri üzerine yeniden düşünme fırsatı veriyor.

Mimar Sinan’ın İzinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun klasik devrinde mimarbaşı olarak damga vuran büyük bir mimarı tüm yönleriyle tanımak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak.

 Sanata, edebiyata ve insana dair görüşmek dileğiyle…

*Pınar Yayınları Mimar Sinan’ın İzinde- Rifat Osman(Hazırlayan: Yasin Beyaz)