Tarihin gizemli sayfaları yaşanmışlıklarla doludur. Uzun uzadıya uzanan takvim yaprakları gün gün azalırken, yaşanan olayların bir kısmı asla unutulmayacak niteliktedir. Seneler sonra dahi açıp okuduğunuzda acı aynı tadı ve dokuyu koruyup hücrelerinize işler. Bu durumu bir lügata sığdırmak zordur elbette. Acının tarifinin ve renginin olmadığı bir gezegende, yıllarca süren yaşanmışlıklar insanoğluna ansızın hatırlatıverir kendini. Gidenlerin ardından kalanlar olmak zordur. Gitmek mi kalmak mı daha kolaydır orası bilinmez lakin gidenin acısı kalana en ağır miras olarak kalır. Hatırlar ve anılar vardır geride yaşananları canlı tutan…

Sizleri bu hafta Anna Frank’ın Hatıra Defteri kitabıyla tanıştırmak istiyorum. İkinci Dünya Savaşı başlamıştır. Anna Frank Hollanda hükümetinin radyo yayını esnasında yaşanan olayları günlükler tarihe ışık tutacaktır lütfen günlük tutunuz çağrısıyla 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 yılları arasında günlük tutmuştur. (Anna Frank, 13 ve 15 yaşları arası günlük tutmayı başarmıştır.) Bu günlük Hollanda halkının Alman Nazilerinden gördüğü acı ve zulmün tanığı olacaktır.

Anna Frank, 1945 yılının mart ayında 15 yaşındayken Bergen Belsem toplama kampımda öldü. Günlüğü ise, savaştan sonra hayatta kalan ailenin tek üyesi babası Otto Frank’a teslim edildi. Otto Frank günlüğü okuduğunda bunun yayınlanması gerektiğine kararını verdi. Kitap otuzun üzerine çevrildi. UNESCO Anna Frank’ın hatıra defterini Dünya Hafızası listesine almıştır.

Sanata, edebiyata ve insana dair görüşmek dileğiyle…

*Epsilon Yayınları Anna Frank’ın Hatıra Defteri (Derleyen: Otto Frank ve Mirjam Pressler)