Hayatımızda farklı zamanlarda farklı mekanlarda farklı insanlar tarafından nede çok ötekileştiriliyoruz. Zayıf olmak, kilolu olmak, uzun ve kısa boylu olmak bir şeyin doğru kıstasıymışçasına nede fikir beyanlarında bulunuyor insan insana. Oysa gökkuşağı bile yedi renktir. İnsanoğluna mesajlar verir. Farklılıkların bir zenginlik olduğunu, güzel coğrafyamızda yaşamanın nede güzel olduğunu anlatır.

Sevgili dostlar sizleri bu hafta kalemini okurken hayatın akışını kare kare tüm objektifliğiyle anlatan bir o kadar yalın bir o kadar derin bir edebi dile sahip olan Sevgili Yazar Serpil Tuncer’in kaleminden çıkan ‘’Filler Ölüme Yalnız Gider’’ kitabı ile tanıştırmak istiyorum.

Filler Ölüme Yalnız Gider eserinin içinde yirmi öykü bulunmakta. Bu öyküleri okurken, hayat akıp giden su misali gözlerinizin önünden geçiyor. Her öyküde farklı bir olay hadisesi… Yazarın dili her öyküye işlenmiş naif inci tanesi gibi durmakta. Çok etkilenerek okuyacağınız bir dille yazılmış. Kitabın adı çok doğru seçilmiş. Sevgili Yazar Serpil Tuncer’in 2018’de Avrasya Yazarlar Birliğinin düzenlemiş olduğu Uluslararası 5.Kaşgarlı Mahmut Öykü Yarışmasında ‘Son Ütücü’ isimli öyküsü ile Türkiye üçüncüsü olmuş. Bu akıcı dil ödülle de ödüllendirilmiş.

‘’Keskin ışıklarıyla bizi bölen masa lambası ikimizin de yüzünde derin gölgeler bırakmıştı. Onun sol yanağı karanlıkta kalırken benim de sağ yüzüm karanlıkta kalmıştı. İşte dedim, nasıl da birbirimizin simetrisiyiz. Dişiyle erkek, zayıfla şişman, uzunla kısa, sevenle sevmeyen, acı çekenle çekmeyen, anlayanla anlamayan, ağlayanla gülen, yazanla okuyan ve daha bir sürü tezat…’’ (Filler Ölüme Erken Gider Öyküsünden Alınmıştır.)

Sanata, edebiyata ve insana dair görüşmek dileğiyle…

*Anatolia Kültür Yayınları- Filler Ölüme Yalnız Gider Serpil Tuncer