BAZI ŞEYLERİN ÇABUK SONLANMASINI İSTİYORUM

Yıl 1 Ocak 2017 yılbaşı gecesi. O güzel gecede Reina’da İstanbul’da 37 kişi yaşamını yitirdi ve onlarca yaralı. Yaşamını yitirenler, yaşamları biten sevenleri. Yıl 2019. Ekim ayındaki dava ocak ayına ertelendi. İki yılını doldurmuş, hakkında ömür boyu hapis istenen bir zanlı. Ben yasaları bilmem, gerekliliği nedir bilmem. Bir insan olarak kanun çıkarılması gerekiyorsa kanunların çıkarılmasını ya da desteğe ihtiyaç duyan birimler varsa bu birimlerin desteklenmesini… düşünerek bazı kararların çabuk sonlanmasını, gerekli yasal işlemlerin düzenlenmesini istiyorum.

BAZI ŞEYLERİ DUYMAK İSTEMİYORUM

Ermeni, kürt, hristiyan, travesti, zenci, müslüman, arap, lezbiyen, özürlü, şu parti yanlısı kelimelerini duymak istemiyorum. Adlandırılan, isim ile sınırlandırılmaya çalışan insanın, insanlığı ile benim işim. Bu ayrımcılığa eşlik edilmesini duymak istemiyorum.

BAZI ŞEYLERİ GÖRMEK İSTEMİYORUM

Can dostlarımıza yapılan eziyetleri, insanlıktan gayrı bu davranışları, insanın insana yaptığı zulümleri, çocuklara, yaşlılara, kadınlara, insana yapılan eziyetleri görmek istemiyorum. Emekli maaşıyla geçinen Ayşe teyzenin dolandırılarak emekli maaşının çalınmasını, onu yaşlı gözlerle ‘Ben kimseye kötülük yapmadım ki…’ demesini izlemek istemiyorum. Çöp bidonlarının yanında, kuytu köşelere atılmış bebekleri seyretmek, görmek istemiyorum. Açlık ve soğuk nedeniyle insanların/canlıların öldüğünü, kendinden ödün vermek zorunda kaldıklarını duymak/görmek istemiyorum.

BAZI ŞEYLERİN GERİ GELMESİNİ İSTİYORUM

Mantık, felsefe derslerinin liselerde olduğu gibi, ilkokuldan başlayarak hayatımıza geri gelmesini istiyorum. Hayat sadece matematik ve edebiyattan oluşmuyor. İnsanoğlunun mantığının gelişmeye ihtiyacı var. Olay döngülerini fark etmeye ve mantıksal toplum çıkarına uygun sonuca erme becerisine ihtiyacı var. Sürü psikolojisinin algılanmaya ve buna karşı savunma mekanizması olan mantığa insanoğlunun çok ihtiyacı var. Bizim zamanımızda ilkokulda ve ailelerimiz tarafından huzurevi gezileri düzenlenirdi. Bu vicdan denilen en kıymetli varlığın oluşmasına ve güçlenmesine destek oluyordu. Bu gezilerin geri gelmesini istiyorum. O minik ellerin, o deneyimli ve güzel ellerle buluşmasını istiyorum.

BAZI EKLEMELER İSTİYORUM.

İlkokul öğretimine vicdan, doğa sevgisi-hayvan sevgisi derslerinin ilave edilmesini istiyorum. Günümüzde ana temeli oluşturan maddesel yaşamın, duygusal oluşumla yer değiştirecek düzen çerçevesinde var olacak insanlık kapasitesinin her bireyde kalıcı olmasını sağlayacak uygulamalar istiyorum. Hayat amacı ve yönünün maddesel değil insan değeri üzerinde yoğunlaşması için. İstiyorum da istiyorum. Her düzenleme, uygulama sadece devletimize ait değil, bunu da biliyorum. Toplumun en küçük birimi olan ailenin bu toplumda yapı taşını oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Önce kendimizle başlamamız gereken tüm değişimin hepimizin yararını olmasını dileyerek istemeyi asla bırakmayacağım.

Değerlerimizin, eksiklik ve fazlalıklarımızın farkındalığı ile yaşadığımız sürece insanlık zarar görmeyecek ve yok olmayacaktır. Ben buna inanıyorum.

Sevgiyle ve farkındalıkla kalın. PINAR ÇAĞLINER

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here