Başlığı yazdığım anda aklıma ilk gelen 1980’li yıllarda hepimizin biletini alarak seyretmeye gittiği, kasetlerden dinlediği Değerli Metin Akpınar ile rahmetli Zeki Alasya ve Nevra Serezli’nin bizleri güldürürken düşündürdüğü ‘YASAKLAR’ adlı tiyatrosu oldu. Zeki Alasya‘ya yolun ışık olsun diyorum.

Uygulanan yasakların nedenleri ve uygulama şekilleriyle derlenmiş sahnelerinde bizleri ne kadar da güldürmüşlerdi.

Hayatımızda uygulanan her yasak tabii ki herkesi aynı anda mutlu etmeyebilir. Özellikle günümüzde uygulanan sigara yasağında olduğu gibi.

NEYDİ O GÜNLER?

Hatırlıyorum da seneler önce hastanelerde, otobüslerde, uçaklarda sigara kullanımı erkindi. Şimdi düşününce ne kadar tuhaf geliyor değil mi?

Geçen gün belki de bana göre ilginç olan bir olaya şahit oldum. Büyük bir alışveriş merkezinin roof bölümünde yer alan, dört yanı açık ortak alanda yer alan bir lokantaya ait masaya oturdum.

Kısa bir süre sonra karşımdaki masada oturan beyefendi sigarasını yakmaya çalıştığı esnada yanına bir garson gelerek, bu masada sigara içemeyeceğini, ilerideki (söylediği mesafe beş adım) renkleri beyaz olan masalarda içebileceğini söyledi.

Beyefendi de bu uyarıyı dikkate alarak, beyaz masaya oturdu. Tabii beni aldı bir merak. Oturduğum bordo masa ile beyaz masaların farkını bulmaya çalıştım.

Sigara içilebilen ve içilemeyen masalarda renkten sair bir farklılık bulamayınca, uyarıyı yapan garsona seslendim.

Yaptığımız ilginç konuşmanın sonunda öğrendiğim gerekçe şuydu: Tüm sigara kullanımına açık düzene sahip olan bordo masayı farklı konuma getiren tek neden, bir lokantanın önünde yer almasıymış.

Yani anlaşılan şuydu ki, lokanta önündeki masalarda sigara kullanımı yasağı getirilmişti. Yoksa yasaklı bordo masaların konumu da dört yanı açıktı. Sağlık Bakanlığının bu yasağına saygı duyarak, dünyamızın diğer ülkelerindeki farklı, hatta bizlere ilginç gelebilecek yasakları araştırmayı arzu ettim.

KİMİSİNİN GEREKLİ, KİMİSİNİN ŞAŞIRTICI, KİMİSİNİN GÜLÜMSETECEĞİ YASAKLARA HOŞ GELDİNİZ.

İlk ülkemiz Kanada. Kanada’da 2004 yılından beri yasak olan şey bebek yürüteçleri. Bebeklerin hayatını tehlikeye soktuğu ve zihinsel gelişimlerini engellediği gerekçesiyle böyle bir karar alındığı belirtiliyor.

Bu karara uymayarak bebek yürütücüsü alanların, 100 bin dolara kadar para ve 6 ay hapis cezasına çarptırılması söz konusu.

Bu ülkenin kantinlerde KETÇAP yasak. Evet Fransa 2011 yılında okul kantinlerinde ketçap kullanılmasını yasakladı. Zararlı olduğu için yasaklandığını düşünüyorsunuz ama gerçek bu değil.

Fransa mutfak kültürlerinin bozulmaması adına bu yasağı uyguluyor. İlginç değil mi?

Küba’nın ise tasarruf adına uyguladığı bir yasak var.Ampullerin kullanımını, satışını ve ihracatını 2005 yılında yasaklayan ülke, floresan ampullere hızlı bir geçiş yaptı.Bu ülkeyi takip eden ise Arjantin oldu.

İran ise erkeklerin saç kesiminde yasaklamayı 2010 yılında gerçekleştirdi. Erkekler at kuyruğu ve aslan yeleği adı verilen saç stillerini yasaklamış.

PLASTİK TORBA YASAK

Özellikle büyük harflerle yazdım. Nedeni ise sizinde bildiğiniz gibi doğada geri dönüşümü olmayan bu malzemenin kullanım alanlarını düşünürsek, ne kadar büyük bir tehlikeye neden olduğumuz.

Bengladeş bu yasağı ilk başlatan ülke. Fransa, Tanzanya, Meksika, Los Angeles ve Francisco eyaleti de uygulamayı hayata geçirdi.

DAYAK YASAK

ABD’nin tam 19 eyaletinde mevcut olan okullarda dayak atılması yasak. İsveç’te anne ve babalar, 1979 yılında alınan karar sonucu çocuklarına bir fiske bile atamaz.

Bu yasağın acilen ülkemizde de uygulanmasını ve bir an önce ele alınmasını sanırım hepimiz isteriz. Kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan DAYAK yasak edilse, sanırım daha yararlı uygulama olur.

SAKIZ ÇİĞNEMEK YASAK- REÇETE İLE SATIN ALINABİLİR

“Nasıl yani?” demeyin. Singapurlular sakızı ancak doktorun yazdığı reçete sayesinde temin edebiliyor. Sanırım kimi kişileri sakız çiğnenmesi oldukça rahatsız etmiş.

İnek sahibi olanların sarhoş olması yasak – İskoçya

Demir yollarında öpüşmek yasak – Fransa

Güvercin beslemek yasak- Güvercinlerin tarihi yapılara pislemesinden bıkan yetkililer bu yasağı çare olarak görmüşler.

Kadınların araba sürmek yasak – Suudi Arabistan

Bir lokantada hesap ödemeniz yasak. Hesabı ödeyebilmeniz için tam anlamıyla doymanız şart- Danimarka

Tüm dünyada sumo güreşiyle tanınan Japonya’da şişman olmak yasak.Bu ülkede obetize oranı nüfusun %5 ‘i. Görünen o ki bu yasak işe yaramışa benziyor.

Gömlek giymeden araba kullanmak yasak- Taylant

Çikolata yasak- Kadınların toplu taşıma araçlarında çikolata yemesi yasak -İngiltere Özellikle merak ettiğim yasak nedenlerinden birinin sahibi bu yasak. Nasıl bir olay yaşandı ki yasak edilecek sonuca kadar ilerlemiş sonuç. İlginç.

Kapı ve pencereler pembe renkte olmak zorunda. Diğer renkler yasak.- Kanada-Kanata

Bir ilginç yasak daha.

Pazar günleri pembe pantolan giymek yasak- Avusturalya-Victoria Bu yasak beni epey düşündürdü.

Daha da ilginci geliyor.

SİFON ÇEKME SAATLERİ SINIRLI. İsviçre’de bir apartmanda yaşıyorsanız saat 22.00’den sonra sifon çekmek yasak.

Ağaca tırmanmak yasak. -Kanada-Oshawa

Pazar günü çamaşır asmak yasak. -İsviçre

Bu arada yasaklar delinmek için konulmuştır düşüncesiyle değişik yöntem uygulayanlar da yok değil. Almanya’da bir bar. Müşterilerine sigara içmeleri için yaratıcı bir yöntem bulmuş.

Bir de ülkemizde vatandaşlarımızın yöresel olarak koydukları yasaklar mevcut.

Covit-19 ile gerçek olan yasak, tabelası ile yıllar önce bir şehre
ait.

Yasaklar düzeni sağlamak ve hepimizin huzurlu, güvenli bir yaşam alanında olmamızı sağlamak için konduğu vakit anlamlıdır.

Kişilerin hak ve özgürlüklerini kısıtlayan, yaşam alanını daraltan, sevinçlerini körelten yasaklar huzurdan çok, huzursuzluğun ve giderek artan mutsuzluğun nedeni olacaktır.

Hepimize yasaksız, keyifli, huzur dolu günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here