Göbeklitepe’de Dünya Tarihi Yeniden Mi Yazılıyor?

GÖBEKLİTEPE
Dünya’nın turizm cennetlerinden biri olan ülkemiz, aynı zamanda tarihte önemle yer almış medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasından dolayı keşfedilen tarihi eserleri ve tarihi mekanlarıyla da ilgiyi üzerine topluyor.
İşte bu tüm dünyanın ilgisini çeken yeni bir keşif GÖBEKLİTEPE.
Günümüzden 12.000 yıl evvel yedi ton ağırlığında, on iki sütundan oluşan abidelerin şaheser sunumu, Şanlıurfa’nın yeni incesi.

Buzul dönemi yeni bitmiş, henüz insaoğlunun avcılık yaparak yaşadığı, yerleşim düzenine geçilmeden önceki bu dönemde, Göbeklitepe kazılarında buğday bulunması ne ilginç değil mi?


Yoksa 12.000 yıl önce bizim bildiğimiz gibi bir tarihi süreçten farklı bir yaşam mı mevcuttu?
Ya mimariye ne dersiniz? Aynı düzeneğe sahip, henüz yeryüzüne çıkarılmamış kısmı ile birlikte hesaplandığında iki futbol sahası büyüklüğündeki bu alanda aynı uzaklık, aynı dizayna sahip yedi ton ağırlığındaki muhteşem mimari düzen.

12.000 YIL ÖNCESİNDEKİ İŞ GÜCÜ
Sorulabilecek soruların arasında en hakedenler akılları zorluyor.
Hangi kaldırma gücü ile yedi tonluk abideleri müthiş bir mimari düzende dizayn ettiler?
Çakıl taşı ile yapıldığına inanılan abide üzerindeki oymaları hangi usta işçiler yaptı?
Göbeklitepe’nin bulunduğu tepeden kilometrelerce uzaklıkta varolan bu taşlar o tepeye nasıl ve hangi güç/araç ile taşındı?
Peki ya bunca koordinasyonu yerleşik yaşama henüz geçmemiş, buzul çağından çıkan insanoğlu nasıl gerçekleştirdi? İş gücü ve planlama nasıl gerçekleştirildi?


AKLI ZORLAYAN SORULAR
İşte bundan iki yıl önce başladığım Göbeklitepe araştırmalarım sonunda, “Bu tarihi muhteşemlik nasıl olur da dikkat çekmez?” diyerek kurgu ile mitolojinin harmalandığı ’13-Göbeklitepe’de Dünya Tarihi Yeniden Mi Yazılıyor?’ yazdığım kitabımım basıldığı gün ‘GÖBEKLİTEPE YILI’ ilan edildi ve tüm dünyanın gözü ülkemize döndü.


Bir yıldan kısa sürede beşinci baskısına hazırlanan kitabım ile hem yazarken keyif aldım hem de bir nebze de olsa dikkatleri Göbeklitepe’ye çektiğim için mutlu oldum. Sorular inanın ki bu kadar değil.
Benim kitabımı basmamın ardından birçok değerli yazar Göbeklitepe dedi ve bu konuyu işledi. Bu kitapların içinde biri var ki benim için çok değerli. Sevgili Yazar İskender Pala Göbeklitepe kitabının kaynakçasında kitabıma yer vermiş. Bundan gurur duydum.


Tarih bizlerin merak ettiği, çoğu zaman gizemle işlenen gerçeklerimiz.
Onlara sahip çıkmak hepimizin sorumluluğu.


Henüz gitmediyseniz bu tarihi gerçekliliği, aklı zorlayan sorular ile buluşmak üzere Göbeklitepe’ye gitmenizi tavsiye ederim.

Sevgiyle kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here