AB-Orta Doğu Jean Monnet Ağı (EUMENIA) ve Ürdün Üniversitesi, 28-29 Mart 2022 tarihlerinde , Avrupa Birliği ve Orta Doğu arasındaki kültürel, politik, sosyal, yasal ve ekonomik ilişkiler dahil olmak üzere çok yönlü ilişkileri araştırıyor.

Bu disiplinler arası konferans, Orta Doğu Çalışmaları, Avrupa Çalışmaları, Tarih, Sosyoloji, Antropoloji, Coğrafya, Ekonomi, Hukuk ve Siyaset Bilimi gibi farklı alanları ve alt alanları içerecektir.

Panellere şu anda EUMENIA ile ilgili olan Avrupa ve Orta Doğu’dan önde gelen bilim adamları başkanlık edecek. Böylelikle katılımcılar araştırmalarını sunma, geri bildirim alma ve ayrıca EUMENIA konsorsiyumundan önde gelen araştırmacılar ve akademisyenlerle etkileşim kurma fırsatına sahip olacaklar.

Panel için Önerilen Konulardan Bazıları;

  • Bireysel Orta Doğu Ülkeleri ile AB veya AB üye ülkeleri arasındaki ilişkiler de dahil olmak üzere AB-Orta Doğu ilişkileri.
  • Avrupa ve Osmanlı İmparatorluğu dahil olmak üzere tarihi yapılar, Ortadoğu’da sömürgecilik, sömürgecilik karşıtı hareketler vb.
  • Kimlik, güvenlik, karşılaştırmalı siyaset, politik ekonomi, feminizm, islamofobi ve ırkçılık konularında (teorik ve pratik) bakış açıları.
  • Siyasi coğrafyalar, Arap bölgeciliği, AB-Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ilişkileri, AB-Türkiye ilişkileri, AB-ABD ilişkileri ve bunların Orta Doğu, AB-Rusya ilişkileri ve Orta Doğu üzerindeki etkileri dahil olmak üzere çok taraflılık ve jeopolitik perspektifler.
  • Barış, güvenlik ve çatışma, örneğin AB’nin Filistin/İsrail, Lübnan, Irak, Afganistan, Suriye, Yemen, İran, Mısır, El Kaide/IŞİD’deki rolü ve konumu ile göç ve mülteciler.

EUMENIA konsorsiyumu, özellikle erken kariyer akademisyenlerini çalışmalarını sunmaya teşvik etmektedir.

Makale göndermek için izleyeceğiniz kurallar; özet (200 kelimeye kadar) ve iletişim bilgileriniz (tam ad, kurum/bölüm, e-posta adresi) ve kısa bir biyografi (50 kelimeye kadar).

Son teslim tarihi: 10 Ocak 2022

Başarılı başvuru sahiplerine 31 Ocak 2022’ye kadar bilgi verilecektir.

Çalıştay için ne yazık ki herhangi bir hibe bulunmadığını ve bu nedenle katılımcıların seyahat/konaklama masraflarını kendilerinin karşılaması gerekmektedir.

Olası güncellemeler ve daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here