Bir sonraki “Avrupa’yı Keşfet” (DiscoverEU) çağrısı 11 Ekim Salı öğlen başlayacak ve 25 Ekim Salı öğlen sona erecek. Avrupa’yı ve zengin kültürünü keşfetmeleri için bu yıl ikinci kez, 35.000 gence tren kartı verilecek. Çağrı, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye dâhil olmak üzere, Erasmus+ programı ülkelerinden başvurulara açık. Seyahat kartı kazanabilmek için gençlerin,  Avrupa Gençlik Portalına (European Youth Portal) başvurarak beş sınav sorusunu ve bir tamamlayıcı soruyu yanıtlamaları gerekiyor.

Avrupa Komisyonu’nun İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel şu açıklamayı yaptı:  “Bu yıl ikinci kez DiscoverEU, 35.000 gence kıtada seyahat etme, yeni kültürler keşfetme ve yeni dostluklar kurma yoluyla son derece keyifli bir deneyim yaşama imkânı sunacak.   Sürdürülebilir seyahat yoluyla kültürel etkileşimlerin teşvik edilmesi bugün her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Tüm adaylara başarılar diliyorum.”

Seçme testini başarıyla tamamlayan ve 1 Ocak 2004 – 31 Aralık 2004 tarihleri arasında doğmuş olan başvuru sahipleri, 1 Mart 2023 – 29 Şubat 2024 tarihleri arasına yayılan seyahat döneminde, 30 güne kadar Avrupa’da seyahat edebilecek. Önümüzdeki senenin ilk yarısında 18 yaşına girecek olanlar Mart 2023 turunda başvuru yapabilecek.

Avrupa Gençlik Yılı çerçevesinde arttırılan bütçe sayesinde, bu yılki bu ikinci turla birlikte 2022 yılı için toplamda 70,000 seyahat kartı sunulacak. Kart alacak olanlar ayrıca, belirli ülkelerde toplu taşıma, kültür, konaklama, yemek, spor ve diğer hizmetlerde 40,000’den fazla indirim imkânı sağlayacak olan bir indirim kartından da faydalanmaya devam edecek. Ayrıca katılımcılar, tüm Erasmus+ ülkelerinde bir ila üç günlük heyecan verici bir kültür programından oluşan ve 2022 yazında başlatılan DiscoverEU meet-ups inisiyatifinde de yer alabilecek.

(Daha fazla bilgi için: Sonya Gospodinova – Tel. : +32 229 66953; Flore Boutier – Tel. : + 32 229 66043)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here