Kültür ve Eğitim için İstikrar Fonu, Goethe-Institut tarafından, Federal Dışişleri Bakanlığı’nın  2022 ek bütçesinden Ukrayna’ya, savaşın sonuçlarını hafifletmesi için kaynak sağladığı kapsamlı önlem paketinin parçası olan bir projedir.

Fona Kimler Başvurabilir?

Ukrayna’daki savaştan etkilenen tiyatro, dans, film, müzik, edebiyat, görsel sanatlar, performans, mimari, kütüphane ve müze alanlarındaki kültür organizasyonları ile savaştan kaçan kültür işçilerini almış kuruluşlar başvuruda bulunabilirler.

  • Ayrıca başvuruda bulunacak kuruluş, aşağıdaki ülkelerden birinde yerleşik veya ikametgahı olmalıdır:

Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Kosova, Hırvatistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Sırbistan, Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan.

Fon Hangi Projeleri Destekliyor?

Kültürel çeşitliliğin istikrara kavuşturulmasına ve korunmasına katkıda bulunan kültürel organizasyonların, yerinde veya sürgünde yapılarını koruma projeleri desteklenmektedir.

Özellikle:

  • Sanatsal projeler ve ortaklıklar, etkinlikler ve program geliştirme
  • Dijital geliştirme ve ağ oluşturma
  • Eğitim programları
  • Seyahat, ekipman, personel ve işletme maliyetleri
  • Mülteci sanatçılara ve sürgündeki kurumlara çalışmalarını sürdürmelerini sağlamak için barınma yerleri
  • Kültürel mirasın korunmasını hedefleyen projeler.

Daha küçük projelere yönelik 10.000 Euro’ya kadar finansman uygulanabilirken, daha kapsamlı projeler için 25.000 Euro’ya kadar finansman başvurusu yapılabilir.

Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2022

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here