Türk Katılımcı Çağrısı, Bilgilendirme Formu

Şehrimiz son yıllarda demografik ve kültürel olarak birçok ağır yük yüklenmiştir. Suriyeli sığınmacıların şehre göç etmesi Hatay’ın çehresini değiştirmiş ve sorunları beraberinde getirmiştir. Bu sorunlar birçok alanda karşımıza çıkmaktadır.

TÜİK’e göre 2019 yılı itibariyle Hatay ülkemizdeki en mutsuz 5 şehirden biridir. Verinin açıklanmaya başladığı yıllarda ise Hatay ülkemizdeki en mutlu ilk 10 kent içerisinde yer almaktaydı. Mutsuzluk kompleks bir süreçtir ve etkileyen çeşitli etkenler vardır. Bu etkenler içerisinde başı çekenler ise istihdam, eğitim, güvenlik, sosyal hayat gibi alanlardaki gerilemelerdir.

Hatay, Türkiye’de en fazla mülteciye ev sahipliği yapan 4. şehir olup, 426 bin kayıtlı mülteci yaşamaktadır. Hatay İl Milli Eğt. Müd.’nün verilerine göre şehirde eğitime devam eden öğrenci sayısı 56 bindir. Bu da her 4 eğitim gören çocuktan 1’inin mülteci olduğu anlamına gelmektedir. Her ne kadar bir çok imkan seferber edilse de hazırlıksız yakalanılan bu kitlesel göç beraberinde okullarda önemli problemleri getirmiştir.

Ortaya çıkan çatışma ortamı yönetilmesi gereken bir hal almıştır. Yine İl MEM’nün verilerine göre 2013 yılından 2019 yılına gelen 6 yıllık bir periyotta, okullardaki Türk ve Suriyeli öğrenciler arasında ortaya çıkan çatışma, anlaşmazlık rakamları %123 artmıştır. Aynı okulda eğitim öğretim gören öğrenciler arasında birbirlerine ön yargı, nefret ve düşmanlık besleme duygularının ilkokul öğrencilerinin %37’sinde mevcut olduğu ortaya çıkmıştır (Yılmaz & Ergün, 2018).

Aynı zamanda öğretmen başına en çok öğrencinin düştüğü şehirler sıralamasında da sondan 11. sırada yer almaktadır. Öğrenciler arasında yaşanan bu gerginlik aileler üzerinden de bir kimlik çatışması yaratmaktadır.

Bir diğer problemli alan istihdamdır. TÜİK tarafından açıklanan istatistiklere göre Türkiye’de işsizlik oranının en yüksek olduğu bölgelerden biri Hatay’ın içerisinde bulunduğu TR63 bölgesidir. Mültecilerin sosyal güvencesiz çalışma şartları altında çok düşük ücretlere çalışması sonucu Hatay’da birçok genç işsiz kalmış ve psikolojik ve ekonomik olarak zor

durumdadır. İş arayan gençler ise iş bulamamaktadır. Öte yandan şehrimizde suç oranları artış göstermiş, Türkiye’de 13. sıraya kadar yükselmiştir.

İstatistiksel boyut bir yana, tüm bu sürecin çıktısı olarak maalesef, güvensizlik ortamı ve yaşayanlarda bir güven kaybı oluşmuştur. Çocukluğumuzda kilitlenmeyen kapılar kilitlenmeye başlamış, kimlik üzerinden birçok çatışma ve gerilim meydana gelmeye başlamıştır. Bu da insanların birbirleri ile iletişimlerini azaltmış, kendilerini ifade edememelerine, sosyal diyalog atmosferinin bozulmasına ve farklı kesimler arasında ayrımcılığın artması gibi önemli problemlere yol açmıştır.

Hatay yerelinde yapılan bir araştırmaya göre, Antakya’da görüşme gerçekleştirilen 47 aileden %70’i eskiye göre kendilerini toplumsal olarak daha ayrışmış, %63’ü daha güvensiz hissettiklerini belirtmişlerdir.

Bilindiği gibi Hatay yüzyıllar boyunca medeniyetler kenti olmuş, farklı kültürlere ve inanışlara ev sahipliği yapmıştır. Binlerce yıllık geçmişi ile 13 medeniyeti topraklarında kucaklayan, bütün dinleri barış içinde bir arada barındıran bir kültür mozaiğidir. Gün geçtikçe etkisini hissettiren sosyal diyalog, hoşgörü ve ayrımcılık problemlerinin de panzehiri, Hatay’ın güçlü olduğu ve insanların kendisini o şekilde tanıdığı bu barış ve hoşgörü ortamının altının çizilmesi ve bu değerlerin insanlara tekrar hatırlatılmasıdır.

Klişe ama çok doğru bir söz olan “iyilik pasif kaldıkça kötülük daha da cüretlenir” sözünden yola çıkarak projemizin temel amacı da bu hoşgörü, güven ve birlikte yaşama ortamının güçlenmesine katkı sunmaktır. Bunu yaparken de Hatay’ı Hatay yapan özellikler olan somut ve somut olmayan kültürel miras öğeleri kullanılacaktır.

Proje yeri : Hatay

Proje Tarihi : 12-20 Kasım 2022

Aşağıda belirtilen kriterleri sağlayan kişiler projemize katılıma hak kazanacaktır:

– 18 – 30 yaş aralığında olmak

– Minimum intermediate seviyede İngilizce yazmak ve konuşmak

– Hareketliliğin temel konularına ilgili ve öğrenmeye istekli olmak

– 9 gün boyunca atölyelere eksiksiz katılım gösterebilecek ve enerjisi yüksek.

Tüm katılımcılarımıza katılım sertifikası verilecektir. Proje süresince konaklama ve yemek

masrafları karşılanacak olup, katılımcı sadece kendi yerel yol masrafından sorumlu olacaktır.

Projede yer almak isteyen katılımcılarımızın 23 Ekim tarihine kadar Başvuru Formunu doldurmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here