YÖK Başkanı Erol Özvar:

– “Yükseköğretimin, bilhassa kadınların mezuniyet oranlarında, iş gücüne katılımda ve gelirlerinde büyük bir etkisi bulunuyor”

– “Son istatistiklere göre, yükseköğretim mezunu kadınların yıllık ortalama gelirinin, lise ve dengi okullardan mezun olan kadınların yıllık ortalama gelirinin 1,7 katı kadar olduğunu memnuniyetle karşılıyorum”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, yükseköğretimin bilhassa kadınların mezuniyet oranlarında, iş gücüne katılımda ve gelirinde büyük bir etkisi olduğunu belirterek, “Son istatistiklere göre, yükseköğretim mezunu kadınların yıllık ortalama gelirinin, lise ve dengi okullardan mezun olan kadınların yıllık ortalama gelirinin 1,7 katı kadar olduğunu memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Özvar, yaptığı açıklamada, Türkiye’de her ile üniversite açılmasına bağlı olarak özellikle kadın öğrencilerin yükseköğretime daha kolay erişebildiğini ifade ederek yükseköğretim mezuniyetinin, kadınların iş gücüne katılımını ve gelirini de artırdığını vurguladı.

Türkiye’de açılan üniversite sayısının artmasının, öğrencilerin eğitime erişimi konusunda olumlu sonuçlar doğurduğunu belirten Özvar, Yükseköğretim Kurulu olarak istihdamı daha da artırmak ve güncel ihtiyaçları karşılamak için Siber Güvenlik, CNC Programlama ve Operatörlüğü, Açık Deniz Sondaj Teknolojisi gibi yeni programlar açtıklarını hatırlattı.

2021-2022 öğretim yılı itibarıyla 18-22 yaş aralığında yükseköğretime erişim oranlarının erkeklerde yüzde 40,3, kadınlarda yüzde 49,2 olarak gerçekleştiğini anlatan Özvar, kadınların, yükseköğretime erişim hakkını erkek öğrencilerden daha fazla kullandığına ve mezun olma yüzdesi bakımından da öne geçerek istihdamda avantajlı konuma geçtiklerine dikkati çekti.

Kadınların yükseköğretime katılımı ve istihdamına yönelik olarak konuşan YÖK Başkanı Özvar, “Hem Türkiye hem de OECD ülkelerine bakıldığında, yükseköğretim mezunu olanların istihdam ve gelir bakımından lise ve dengi okullardan mezun olanlara oranla çok daha avantajlı durumda olduklarını görüyoruz.” dedi.

– “Üniversite mezunlarının iş gücüne katılım oranı artıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş gücü istatistiklerine göre 2022 yılının 3. çeyreği itibarıyla yükseköğretim mezunlarında iş gücüne katılım oranının yüzde 77 olarak gerçekleştiğini, bu oranın lise mezunlarında yüzde 56, mesleki veya teknik lise mezunlarında ise yüzde 67 olduğunu kaydeden Özvar, şöyle devam etti:

“Veriler, yükseköğretim mezunlarının iş gücüne katılım oranının, genel lise mezunlarının iş gücüne katılım oranından 21 puan, mesleki veya teknik lise mezunlarından ise 10 puan daha fazla olduğunu gösteriyor. Yükseköğretim mezunlarının istihdam oranı yüzde 67 iken, lise mezunlarının istihdam oranı yüzde 50 ve mesleki lise mezunlarının istihdam oranı ise yüzde 60’tır. Bu istatistiğe göre yükseköğretim mezunlarının istihdam oranının genel lise mezunlarından 17 puan, mesleki ve teknik lise mezunlarından 7 puan fazla olduğunu söyleyebiliriz. Üniversite mezunlarının iş gücüne katılım oranı artıyor.”

“Yükseköğretim mezunları lise mezunlarından daha fazla kazanıyor”

YÖK Başkanı Özvar, TÜİK’in 2021 yılı için hazırladığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nda lise ve dengi okul mezunlarının yıllık ortalama gelirinin 47 bin TL iken yükseköğretim mezunlarının yıllık ortalama geliri 68 bin TL olarak açıklandığını hatırlatarak, “Veriler yükseköğretim mezunlarının lise ve dengi okul mezunlarından daha fazla kazandığını doğruluyor. Yükseköğretim mezunlarının ortalama yıllık geliri, lise ve dengi okul mezunlarının yıllık ortalama gelirinden 1,45 kat daha fazla.” şeklinde konuştu.

Öte yandan lise ve dengi okul mezunu kadınlar yıllık ortalama 33 bin TL gelir elde ederken yükseköğretim mezunu kadınların gelir ortalamasının 57 bin TL olduğuna dikkati çeken Özvar, “Buna göre yükseköğretim mezunu kadınlar, lise ve dengi okul mezunu kadınlardan 1,7 kat daha fazla gelir elde ediyor.” dedi.

YÖK Başkanı Özvar, “Yükseköğretimin bilhassa kadınların mezuniyet oranlarında, iş gücüne katılımda ve gelirlerinde büyük bir etkisi olduğunu görüyoruz. Yükseköğretim mezunu kadınların yıllık ortalama gelirinin, lise ve dengi okullardan mezun olan kadınların yıllık ortalama gelirinin 1,7 katı kadar olmasını memnuniyetle karşılıyorum.” ifadesini kullandı.

-Yılın ilk iki çeyreğine göre işsizlik oranları azaldı-

Öte yandan TÜİK verilerine göre 2022’nin 3. çeyreğinde, işsizlik oranları yükseköğretim mezunlarında yüzde 12 olarak gerçekleşirken, lise mezunları ile mesleki ve teknik lise mezunlarının işsizlik oranları sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 11 oldu.

Aynı yılın ilk çeyreğinde, lise mezunları ile mesleki ve teknik lise mezunlarının işsizlik oranı sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 13, ikinci çeyreğinde ise sırasıyla yüzde 13 ve 11 olarak yer aldı. Buna göre, lise mezunlarının işsizlik oranında yılın ilk iki çeyreğine göre iki puanlık düşüş yaşandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here