Ev Üniversite KBÜ “Times Higher Education 2023 Etki Sıralamasında” en iyiler arasında
Üniversite

KBÜ “Times Higher Education 2023 Etki Sıralamasında” en iyiler arasında

Karabük Üniversitesi (KBÜ), Times Higher Education (THE) 2023 Etki Sıralaması (Impact Ranking) listesine 2 alanda dünya çapında ilk 300’e girerken, iki alanda ilk 600 arasında yer aldı.

Dünya üniversiteleri sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE), 2023 Etki Sıralaması (Impact Ranking) sıralamasını açıkladı. Birleşmiş Milletler’in (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (United Nations Sustainable Development Goals) temel alan sıralamaya göre Karabük Üniversitesi (KBÜ), ekonomik, ekolojik, sağlık ve eğitim alanlarında topluma sunduğu katkılarla Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk 20 içinde yer aldı.

Times Higher Education 2023 Dünya Üniversite sıralaması, 112 ülke ve bölgede bin 591 üniversiteyi içeriyor. Karabük Üniversitesi, Dünya Etki Sıralamasına göre “Ekonomik ve Temiz Enerji” kategorisinde 101-200, “İklim Eylemi” kategorisinde ise 201-300, “Kaliteli Eğitim” kategorisinde 301-400, “Sağlık ve Esenlik” kategorisinde 401-600 bandında yer alarak başarıya imza attı.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne göre değerlendiren tek küresel performans olarak veri sunuyor. Bu kapsamda 112 ülkeden bin 591 üniversiteyi içeren Times Higher Education (THE) Yükseköğretim Etki Sıralaması 17 başlıkta ele alındı. Buna göre Türkiye’deki üniversiteler arasında Karabük Üniversitesi, “Ekonomik ve Temiz Enerji” kategorisinde 5., “İklim Eylemi” kategorisinde 6. sırada yer alırken, “Kaliteli Eğitim” ile “Sağlık ve Esenlik” kategorilerinde ilk 20’ye girdi.

Türkiye’den 80 üniversitenin yer aldığı sıralamada Karabük Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler arasında 24’üncü sırada yer aldı. Değerlendirmeye göre Karabük Üniversitesi genel sıralamada 601-800 bandında yer aldı. Diğer yandan öğrencilerin cinsiyetine göre Karabük Üniversitesinin toplam öğrenci sayısı 47 bin 263’ken, personel başına düşen öğrenci sayısı 41.8, uluslararası öğrenci oranı ise yüzde 22 olarak belirlendi.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı

Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda OSTİM OSB, Ostim Teknik Üniversitesi, Gazi Teknopark ve...

Üniversite

Rektör Kırışık, SOSYALFEST’in ikincisi için görüşmelere başladı

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Ankara Medipol Üniversitesi Rektörü Prof....

Üniversite

Sınav zamanı öğrenciye sorun mu çıkartılıyor?

Karabük Üniversitemizde elli bine yakın öğrenci nüfusu bulunmaktadır, ancak her ne hikmet...

Üniversite

Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyenleri ilgilendiren önemli düzenleme

“Sıralamalarda ilk 400’de olan üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik verilecek, ilk 1000’de...