Ev Projeler/Buluşlar Scratch Cup 2024
Projeler/Buluşlar

Scratch Cup 2024

QNB Finansbank ve Habitat Derneği çözüm ortaklığında düzenlenen Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekler. Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen Scratch Cup’ta çocukların verilen temaya uygun olarak yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını amaçlar.

2024 yılında “Sürdürülebilir Yaşam Alanları” temasıyla gerçekleşecek olan Scratch Cup, çocukların yaşadıkları dünyada sürdürülebilir yaşam alanlarının önemini anlamalarını ve bu konuda sorumluluk sahibi bireyler olarak hareket etmelerini hedeflemektedir.

“Sürdürülebilir Yaşam Alanları” temasıyla amaçlanan, çocukların çevresel sorumluluk bilincini geliştirmeleri, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının ne kadar kritik olduğunu fark etmeleri ve temiz enerjiye dayalı projelerle dünyalarını daha iyi bir yer haline getirmeye çalışmalarıdır.

Bu yıl, sürdürülebilir yaşam alanlarına odaklanarak çocuklarımıza, doğanın korunmasının ve yaşadığımız alanları daha sürdürülebilir hale getirmenin önemini anlatmayı amaçlıyoruz. Temiz enerji kaynakları, geri dönüşüm, doğal alanların korunması, yeşil inovasyonlar ve sürdürülebilir toplumlar konularında projeler geliştirmelerini ve düşüncelerini kodlarla hayata geçirmelerini bekliyoruz.

Bu yılki Scratch Cup, çocukları sürdürülebilirlik ve çevre dostu projelerin bir parçası olmaya teşvik ediyor. “Sürdürülebilir Yaşam Alanları” teması altında, çocuklar gelecek nesiller için temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir dünya inşa etme yolunda ilham kaynağı olacaklar.

Katılımcılarımızdan, projeleri geliştirirken Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan en az iki tanesini içermelerini bekliyoruz. Bu amaçlar, projelerinizi daha anlamlı hale getirerek dünyamızı daha sürdürülebilir bir şekilde şekillendirmemize yardımcı olacak. Örneğin, temiz enerji kullanımını teşvik etmek veya su ve enerji tasarrufu sağlamak gibi hedefler, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlamak için projelerinizi geliştirirken göz önünde bulundurabileceğiniz konular arasında yer alabilir. Bu amaçlar, çocuklarımızın projelerinin sadece eğlenceli ve yaratıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda dünya için de olumlu bir etki yaratmasını sağlayacak önemli rehberlerdir

Siz de bu heyecana ortak olmak için Scratch Cup 2024’e başvurun, büyük finalde yerinizi alın!

  • Takımlar başvurularında 8-10 yaş ilkokul grubu kategorisi ve 11-14 yaş ortaokul grubu kategorisini baz alacaktır.
  • Çocukların minimum 2 maksimum 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır.
  • Projeniz Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan en az iki tanesini içermelidir.
  • Başvurular arasından ilkokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım ve ortaokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileriyle birlikte finale davet edilecektir.
  • Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır.
  • Çocukların oyunları başvuru formunda hem link olarak hem de dosya olarak paylaşılacaktır.
  • Jürinin projenizi daha iyi değerlendirmesi için kod bloklarınızı oluştururken yorumlar yazmanız gerekmektedir.
  • 2024 Scratch Cup yarışmasının teması olan “Sürdürülebilir Yaşam Alanları” yarışmaya katılanlar, bu değişimin neden olan problemlere çözüm arama, temiz ve yenilebilir enerji konusunda farkındalık yaratma ve hayallerindeki temiz enerji dostu çevre ile alakalı projeler tasarlayabilirler.

*Jüri, oyunun “Sürdürülebilir Yaşam Alanları” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, belirtilen soruna karışı çözüm önerisini ve program içerisindeki kodların iyi derlenmesi, uygulanmasını ve başkaları tarafından anlaşılabilir olmasını değerlendirecektir. Ayrıca başvuru formunun içeriği ve oyunun detaylarının aktarımı da değerlendirilecektir.

Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2023

Habitat Derneği

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Projeler/Buluşlar

Rektör Kırışık SAĞLIKFEST çalışmalarını sürdürüyor

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, SAĞLIKFEST çerçevesinde kurumsal paydaş görüşmelerine...

Projeler/Buluşlar

KBÜ’den kas hastalarına yönelik yapay zeka destekli yenilikçi çözüm

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan...

Projeler/Buluşlar

KBÜ iş birliği protokolleri imzalamaya devam ediyor

Karabük Üniversitesi ile Oş Teknoloji Üniversitesi arasında iş birliği protokolleri imzalandı. Kırgızistan’ın...

Projeler/Buluşlar

İklim Değişikliğine Uyum Misyonu CLIMAAX Projesi 2. Çağrısı

İklim Değişikliğine Uyum Misyonu kapsamında fonlanan CLIMAAX Projesi’nin bölgeler ve topluluklara yönelik...