Ev Üniversite 394 Senegalli öğrenci KBÜ’de eğitim görüyor
Üniversite

394 Senegalli öğrenci KBÜ’de eğitim görüyor

Senegal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Annette Seck, “İki ülke fevkalade müthiş ilişkilere sahip. Dostluk anlamında çok sağlam, çok iyi ilişkilere sahip. İki ülke bunu tüm alanlarda göstermektedir” dedi.
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Dışişleri Bakanı Seck, Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye ve beraberindeki heyeti ağırladı.

KBÜ Senato Toplantı Odasında gerçekleşen ziyarette, Senegal Dışişleri Bakanı Seck, Senegal’in Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye, Bakan Özel Kalem Müdürü İbrahima Cısse, Genel İdari Ve Ekipmandan Sorumlu Müdür Leonce Nzally, Yurt dışında Yaşayan Senegallilerden Sorumlu Genel Müdür Amadov François Gueye, Yükseköğrenim Genel Müdürü Amadov Abdoul Sow, Burslardan Sorumlu Müdür Khalifa Gaye, Yurt Dışında Yaşayan Üniversite Öğrencileri İdari Müdürü Mamadov Mbengue, Müsteşar Dieynaba Toure, Büyükelçilik Baş Katibi Ngovye Fatma Cısse Epsembacke, Büyükelçilik 2. Katibi Cheikh Mbacke Fall yer aldı.

Senegal Dışişleri Bakanı Annette Seck, sıcak karşılamadan dolayı teşekkür etti.
Yurt dışında yaşayan Senegalillerin Bakanı olarak Türkiye’de yaşayan tüm Senegalli öğrencilere özellikle de Karabük’e gelip öğrencilere de vakit ayırmak istediğini aktaran Seck, “Burada şunları da ifade etmeden geçmek olmaz. İki ülke fevkalade müthiş ilişkilere sahip. Dostluk anlamında çok sağlam, çok iyi ilişkilere sahip. İki ülke bunu tüm alanlarda göstermektedir. İki ülke iş birliğinin en büyük tabii göstergesi Sayın Cumhurbaşkanı Macky Sall ile Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yakın dostluklarından kaynaklanmakta. Bunu tabii Senegal’de bulunan Türkler olsun Türkiye’de bulunan Senegallilerin varlığı olsun en büyük göstergesi de olduğunu söyleyebilirim. Önderliğinde de bulunmuş olduğum bu heyet, hem Eğitim Bakanlığı hem Dışişleri Bakanlığı nezdinde katılımcıların olması nedeniyle yurt dışındaki öğrencilere vermiş olduğumuz önemin göstergesidir. Misafirperverlikten ötürü tekrar teşekkür ederim. Bu elit üniversitede, elit ülkede, Senegalli vatandaşların üst düzey eğitim görmeleri açısından ve şartlarını görmemiz açısından buradayız. Şartlarını, kalış durumlarını, şayet varsa yaşadığı zorlukları bulup hep beraber üstesinden gelmek için buradayız. Kızlarımızın ve erkeklerimizin daha düzgün şartlarda akademik alanda daha üst düzeyde eğitim almaları bizleri de mutlu eder. Bunun için buradayız. Birlikte görüşüp, bunları daha ileri seviyeye taşımak için burada olduğumuzu ifade edebilirim” dedi.

394 Senegalli öğrenci eğitim görüyor

Rektör Kırışık da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da öncülük ettiği şekilde Senegal ile ilişkilerin sürekli gelişim halinde olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin politikası olarak kardeş ve dost ülke Senegal ile ilişkileri daha da geliştirmek hedefinde, amacında olduklarını anlatan Kırışık, “Bu çerçevede üniversitemiz de Senegal’deki üniversiteler ile yaptığı protokollerle yükseköğretim sahasında iş birliklerini geliştirme çabası içerisindedir. Bu kapsamda hem yaptığımız protokollerle hem de Senegal’den ülkemize ve üniversitemize gelen öğrencilerle ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Dostluğumuzu, kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz. İlişkilerimizi geliştirirken Senegal’le tarihten günümüze gelen kardeşlik ve dostluk ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz ve Senegal’i kardeş bir ülke olarak görüyor, öyle değerlendiriyoruz” diye konuştu.
KBÜ’de Senegal’den gelen 394 öğrencinin bulunduğunu vurgulayan Rektör Kırışık, “Senegalli öğrencilerimizin üniversitemizde en iyi şekilde eğitim görmeleri ve bu eğitimi gördükten sonra Senegal’de çok güzel hizmetler yapabilmeleri için çaba sarf ediyoruz. Üniversitemiz dünya çapında çok önemli başarılar elde etmiş bir üniversitedir.

Bazı sahalarda dünyada ilk yüzde bulunan bir üniversitedir. Güçlü akademik kadrosu, güzel kampüsü ve üniversite yerleşkesinin sunduğu imkanlarla Türkiye’deki en saygın üniversitelerden biridir. Öğrencilerimiz dünya standartlarında üst düzey bir akademik eğitim almaktadır” dedi.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

“Pelvik Sağlık ve Kadın Sağlığında Fizyoterapi ve Rehabilitasyona Genel Bakış” 

Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Pelvik Sağlık ve Kadın Sağlığında Fizyoterapi...

Üniversite

Özbekistan Taşkent Oriental Üniversitesi KBÜ’de

Özbekistan Taşkent Oriental Üniversitesi Rektörü Muradcan Ahmedov, Karabük Üniversitesini ziyaret ederek fikir...

Üniversite

“81 İl Karabük Üniversitesinde Buluşuyor” 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenen KBÜFEST “81 İl Karabük Üniversitesinde Buluşuyor” etkinliği...

Üniversite

Karabük Üniversitesi’nde “Türk Sanat Müziği Bahar Konseri” verildi

Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü tarafından...