Ev Projeler/Buluşlar Interreg NEXT Akdeniz Programı
Projeler/Buluşlar

Interreg NEXT Akdeniz Programı

Interreg NEXT Akdeniz Havzası Programı 2021-2027 dönemi ilk teklif çağrısı başvuruları 30 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatıldı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Interreg NEXT MED Programı’nın Yönetim Otoritesi, 15 katılımcı ülkenin temsilcileri ile anlaşarak ilk proje teklif çağrısının başlatıldığını duyurmuştu.

Bu çağrı, 103,6 milyon Avroluk önemli bir bütçe ile sınır ötesi işbirliği projelerini destekleme fırsatı sunmakta ve Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Bölgeyi daha akıllı ve rekabetçi, daha yeşil ve iklime dayanıklı, daha sosyal ve kapsayıcı hale getirme hedefi doğrultusunda, çağrı Akdeniz’in her iki kıyısında kilit temaları ele almaktadır: bunlar arasında araştırma ve inovasyon kapasitelerini artırmak, KOBİ büyümesini teşvik etmek, yenilenebilir enerji çözümlerini geliştirmek, iklim değişikliği uyum önlemlerini güçlendirmek, eğitim fırsatlarını teşvik etmek, kaliteli sağlık hizmetlerine erişimi sağlamak ve yerel yönetim süreçlerini geliştirmek bulunmaktadır.

Çağrının coğrafi kapsamı, 7 AB ve 8 ortak ülkeden toplamda 100’den fazla bölgeyi içermektedir; bunlar şunlardır: Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, Fransa, İtalya, Malta, Portekiz, İspanya ve Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Tunus ve Türkiye.

Akdeniz bölgesinin gelişimi için sınırları aşan işbirliğinin benzersiz katma değerini tanıyarak, her proje, en az 3 farklı uygun ülkeden, en az bir Akdeniz Ortak Ülkesini içeren bir ortaklık tarafından sunulmalıdır. Ulusal ve bölgesel kamu otoriteleri, belediyeler, kar amacı gütmeyen/sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, araştırma kuruluşları, özel şirketler ve diğer ilgili kuruluşlar çağrıya katılabilir.

Bu çağrı için öngörülen projelerin türüne bağlı olarak – tematik, gençlik odaklı ve yönetişim – AB finansal desteği 500.000 ile 2.5 milyon Avro arasında değişecektir. AB katkısı, proje toplam uygun maliyetinin %89’unu aşamaz ve proje ortak finansmanı, toplam uygun maliyetin en az %11’i olmalıdır.

Son Başvuru Tarihi: 30 Mayıs 2024 olarak güncellenmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayın

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Projeler/Buluşlar

Dijital Özgürlük Fonu Başvuruları

Avrupa’da dijital haklar üzerine stratejik davalara destek veren ve dijital bağlamda insan...

Projeler/Buluşlar

KRE-AKT Destek Programı Başvuruları 

Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Ofisi desteği, Impact Hub İstanbul’un yürütücülüğünde...

Projeler/Buluşlar

Veri Gazeteciliği ve Yapay Zeka Eğitimi 

SAHNE Projesi, 29-30 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul‘da düzenlenecek olan “Veri Gazeteciliği ve...

Projeler/Buluşlar

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Küçük Ölçekli Hibe Programı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi temel çalışma ilkeleri ve hakları alanında...