Ev Projeler/Buluşlar Interreg NEXT Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2021-2027 Dönemi İkinci ve Son Çağrısı Başvuruları
Projeler/Buluşlar

Interreg NEXT Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2021-2027 Dönemi İkinci ve Son Çağrısı Başvuruları

Interreg NEXT Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının 52 milyon avro bütçeli ikinci teklif çağrısının başvuru süreci başladı. Çağrıdan 25 ilimiz yararlanabilecek.

Programa söz konusu illerde bulunan valilikler, kaymakamlıklar, il müdürlükleri, bölge müdürlükleri, belediyeler, il özel idareleri, kalkınma ajansları/idareleri/birlikleri, odalar, borsalar, kooperatifler, üniversiteler, araştırma merkezleri, enstitüler, MEB’e bağlı okullar, vakiflar, dernekler, sendikalar ve diğer STK’lar başvurabilecek.

Çağrı kapsamında bütçe aralığı 250.000 avro ile 500.000 avro arasında olan ve inşaat/altyapı yatırımı içermeyen projeler küçük ölçekli proje ve bütçesi 501.000 avro ile 1.500.000 avro arasında yer alan ve inşaat/altyapı yatırımı içeren projeler ise standart proje olarak sınıflandırılacak. Küçük ölçekli projelerin en fazla 18 aya kadar, standart projelerin ise en fazla 30 aya kadar uygulanması bekleniyor. Bu dönemin son çağrısına ayrılan toplam bütçe 52,04 milyon avro olarak belirlendi. Proje bütçelerine %10 oranında proje ortakları tarafından eş finansman sağlanacak. Programda Türkiye’nin yanı sıra program alanında bulunan ülkelerin Program alanına dahil olan bölgelerindeki kurum ve kuruluşlarla proje ortaklığı geliştirilmesi şartı aranıyor.

Çağrının ortaklık şartlarına  göre her iki kategorideki proje başvurularında Program ülkelerinden en az 1 AB üyesi ülkenin ve en az 1 AB üyesi olmayan ülkenin geliştirilecek proje ortaklığında yer alması gerekiyor. Küçük ölçekli projelerde en az 3 en fazla 4 kurum ve kuruluşla, standart projelerde ise en az 4 en fazla 6 kurum ve kuruluşla ortaklık kurulabilir.

Küçük ölçekli projeler kapsamında Programın daha yeşil ve düşük karbon tüketen bir Avrupa hedefi ile bağlantılı eko-sistem temelli yaklaşımları dikkate alarak iklim değişikliğine uyumun ve afet risklerinin önlenmesinin ve dayanıklılığının teşvik edilmesine ve ayrıca kentsel alanlar da dahil olmak üzere doğanın, biyolojik çeşitliliğinin ve yeşil altyapının korunmasına ve her türlü kirliliğin azaltılmasına yönelik projeler geliştirilebilir. Yine  küçük ölçekli projeler kategorisinde Avrupa için daha iyi bir işbirliği yönetişimi hedefine ilişkin kamu kurumlarının kurumsal kapasitesinin artırılmasına, karşılıklı güven oluşturulmasına, sürdürülebilir demokrasinin geliştirilmesine ve sivil toplum aktörlerinin desteklenmesine yönelik projeler de hazırlanabilir.

Çağrıya başvurmak isteyenler, proje başvurularını Programın internet sayfasında yer alan Ortak Elektronik İzleme Sistemi (JeMS) üzerinden çevrim içi olarak 28 Haziran 2024 tarihine kadar yapabilecek. 

Başvuru Rehberi ve ilgili belgelere ulaşmak için tıklayınız.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Projeler/Buluşlar

“Çocuklar Neden Felsefe Yapmalı?”

Leyli Sanat Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ebeveynleri çocuklar...

Projeler/Buluşlar

Interreg NEXT Akdeniz Programı

Interreg NEXT Akdeniz Havzası Programı 2021-2027 dönemi ilk teklif çağrısı başvuruları 30 Mayıs...

Projeler/Buluşlar

İzmir Kalkınma Ajansı 2024 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Başvuruları

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ve bölgemizde İzmir...

Projeler/Buluşlar

TÜBİTAK-İtalya Ulusal Araştırma Kurumu (CNR) İkili İş Birliği Programı 2024 Yılı Çağrısı

TÜBİTAK-İtalya Ulusal Araştırma Kurumu (CNR) İkili İş Birliği Programı 2024 yılı Çağrısı...