Ev Öğrenci Gözüyle Macaristan Devlet Bursu
Öğrenci Gözüyle

Macaristan Devlet Bursu

Stipendium Hungaricum, Macaristan Hükümeti tarafından yürütülen bir burs programıdır. Bu program, Macaristan’daki yükseköğretim kurumlarında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilere finansal destek sağlamayı amaçlamaktadır.

Stipendium Hungaricum programı kapsamında sağlanan burslar, eğitim ve yaşam maliyetlerini kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu burslar, çeşitli disiplinlerdeki lisans, yüksek lisans ve doktora programlarını kapsayabilir.

Stipendium Hungaricum programı, uluslararası öğrencilere eğitim fırsatları sunmanın yanı sıra, farklı kültürleri bir araya getirerek kültürel etkileşimi teşvik etmeyi amaçlayan bir girişimdir.

Burs için başvuru belgelerinin son yüklenme tarihi 15 Ocak 2024 (TSİ: 16.00)

Bursun kapsamı;
– Eğitim bedelinin karşılanması
– Aylık burs 43.700 HUF (yaklaşık 110 EUR)
– Konaklama desteği (öğrenci yurdu yada aylık 40.000 HUF yaklaşık 100 EUR)
– Sağlık sigortası
Net meblağları burs başvuru detaylarında bulabilirsiniz.

Temel bilgiler;
– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 2024/2025 yılında 55 Lisans, 85 Yüksek Lisans, 55 Doktora ve 5 Kısa Dönemli Burs olmak üzere kontenjan sayısı 200’e çıktı!
– 2 lisans, 5 yüksek lisans ve 3 tanesi de doktora olmak üzere toplam 10 adet burs Nükleer Bilimler, Teknoloji ve Enerji alanında verilecektir.

– Her aday en fazla 2 yer seçme hakkına sahiptir. Bu yerler öncelik sırasıyla belirlenmelidir. Başvuru koşulları kurum ve fakültelere göre değişkenlik gösterir. Başvurular seçilen bölümlere, belirtilen koşullara göre yapılmalıdır.
– Birinci lisans (BA, OTM – one-tier master) için başvuran adayların lise mezuniyet belgelerini sunması yeterlidir. Diğer seviyeler için gerçekleşen başvurularda bir önceki seviyenin mezuniyet belgesi sunulmalıdır.
– Talep edilen herhangi bir belgenin başvuru bitiş tarihine kadar tedarik edilememesi durumunda (örneğin devam eden eğitim süreci veya hazır olmayan dil sınav belgesi vb.) adaylar 1 Ağustos 2024 tarihine kadar söz konusu eksik belgeleri temin edilmesi konusunda beyannamede bulunabilecektir. (Sağlık raporu ise 15 Nisan 2024’e kadar sunulmalıdır!)
– Başvurular çevrimiçi olarak yapılacaktır. T.C. vatandaşlarının başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla gönderilecektir. Her iki ülke başvuru sistemine de başvuru yapılması gerekmektedir.
– Macaristan Başvuru Sistemi: https://apply.stipendiumhungaricum.hu
– T.C. MEB Başvuru Sistemi: https://basvuru.meb.gov.tr/
– Mülakatlar T.C. MEB tarafından belirlenen tarihler arasında gerçekleştirilecektir.
– Eğitim dili İngilizce’dir (Macarca seçilebilir). Adayın eğitim alacağı dilde yeterliliği doğrulaması gerekmektedir (örneğin İngilizce gerçekleşecek eğitim programı için uygun seviyede İngilizce yeterlilik gerekir). Dil yeterliliği tespiti üniversiteler tarafından belirlenmektedir.
– Yabancı dilde yeterliliğe sahip olmadan da başvuru yapılabilir. Bu durumda aday, Macarca gerçekleşecek eğitim programlarına başvuru yapabilir ve bunun için, 1 senelik “Macarca Hazırlık” başvurusu yapılmalıdır.

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız! 

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Öğrenci Gözüyle

KBÜ Öğrencilerine; Golf Arabalı Safranbolu Gezisi

Öğrenci Olmazsa Üniversite Olmaz Mottosu ile çıktığımız uygulamalarda öğrencilerimize ÇEKİLİŞLERİMİZLE hediyelerimiz devam edecek.. Yaşadığımız...

Öğrenci Gözüyle

Fransa’da Gerçekleşecek “Yaygın Eğitimin Gücü” Konulu Eğitim Kursu

“Yaygın Eğitimin Gücü” Eğitim Kursu, 17-22 Eylül 2024 tarihleri arasında Rochefort-en-Terre, Fransa’da...

Öğrenci Gözüyle

İtalya’da “Connecting Youth to the Labor Market: A Digital Skills Approach” Erasmus+ Gençlik Değişimi Projesi

Türkiye’den katılıcımlar aranıyor! European Integration Group tarafından, Tropea, İtalya’da gerçekleşecek Erasmus+ Youth...

Öğrenci Gözüyle

Portekiz’de ESC Gönüllülük Projesi

“Doğanın Geleceğini Korumak” ESC Gönüllülük Projesi, 19/06/2024 – 02/08/2024 tarihleri arasında Lizbon,...