Ev Öğrenci Gözüyle Prof. Dr. İlber Ortaylı Safranbolu’da konferansa konuk oldu
Öğrenci Gözüyle

Prof. Dr. İlber Ortaylı Safranbolu’da konferansa konuk oldu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinin UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alışının 29. Yılı dolayısıyla kente gelen tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı görmek isteyen vatandaşlar izdiham oluşturdu.

Safranbolu Belediyesi tarihi kentin UNESCO Dünya Miras Listesine dahil edilişinin 29. yılını çeşitli etkinliklerle kutlamaya başladı. Davet üzerine Safranbolu’da gerçekleştirilen konferansa katılan tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı görmek ve bilgi birikiminden faydalanmak isteyen öğrenciler ve vatandaşlar izdihama neden oldu. Salona sığmayan kalabalık dışarıya taşınca, program dev ekrana yansıtıldı.
Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Prof. Dr. Ortaylı, Fransa ve Almanya’da korumacılığın önemli olduğunu ve bu ülkelerde Safranbolu’ya benzeyen birçok şehir olduğunu belirtti.

Anadolu kültürünün merkezinin Kastamonu olduğunu ifade eden Ortaylı, “Kastamonu Türk kültürünün ana merkezlerinden biridir. Burası da Kastamonu’ya bağlıydı. Burası deri ticaretiyle meşhurdur, dericilik üzerine. Bu deriler Bartın’a kadar gidiyor. Oradan Karadeniz yoluyla ihraç ediliyor. Daha çok Rusya’ya. Onun için de zengin bir yer. Bu zenginlikler, bu konaklar normal bir Anadolu kasabasına ait şeyler değil. Bu konaklardan dolayı insanlar burada mutlu yaşamışlar” diye konuştu.
İlçede bulunan Tarihi Cinci Han’ın yıllardır işlevini koruduğunu vurgulayan Ortaylı, bu etkisinin yıkılana kadar devam edeceğini söyledi.

İçeriye giremeyen sevenleri için Mayıs ayında açık havada imza günü etkinliği düzenlemek için Safranbolu’ya geleceğinin sözünü veren Ortaylı’ya Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse tarafından hediye takdiminde bulunuldu.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Öğrenci Gözüyle

KBÜ Öğrencilerine; Golf Arabalı Safranbolu Gezisi

Öğrenci Olmazsa Üniversite Olmaz Mottosu ile çıktığımız uygulamalarda öğrencilerimize ÇEKİLİŞLERİMİZLE hediyelerimiz devam edecek.. Yaşadığımız...

Öğrenci Gözüyle

Fransa’da Gerçekleşecek “Yaygın Eğitimin Gücü” Konulu Eğitim Kursu

“Yaygın Eğitimin Gücü” Eğitim Kursu, 17-22 Eylül 2024 tarihleri arasında Rochefort-en-Terre, Fransa’da...

Öğrenci Gözüyle

İtalya’da “Connecting Youth to the Labor Market: A Digital Skills Approach” Erasmus+ Gençlik Değişimi Projesi

Türkiye’den katılıcımlar aranıyor! European Integration Group tarafından, Tropea, İtalya’da gerçekleşecek Erasmus+ Youth...

Öğrenci Gözüyle

Portekiz’de ESC Gönüllülük Projesi

“Doğanın Geleceğini Korumak” ESC Gönüllülük Projesi, 19/06/2024 – 02/08/2024 tarihleri arasında Lizbon,...