Ev Üniversite “Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi”
Üniversite

“Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi”

Artırılmış Gerçeklik ile Geriatrik Bireylerde İlk Yardım Eğitimi başlıklı Erasmus+ Projesi çerçevesinde 6-7 Aralık tarihleri arasında düzenlenen “Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi” Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde devam ediyor.

Erasmus+ projesi çerçevesinde düzenlenen “Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi” Karabük Üniversitesinde dün başladı. 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen kongreye Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, dekanlar, proje ortakları, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Kongrenin açılışında konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Sanal gerçeklik uygulamaları ile sağlık alanında çalışanların hem güvenli bir ortamda bilgilerini artırmaları hem de yeni becerileri daha hızlı, daha ekonomik, daha verimli bir şekilde öğrenmeleri sağlanmış olmaktadır. Sağlık alanında neticede insan vücudu üzerine doğrudan uygulama yapmadan önce artırılmış gerçeklikle, sanal gerçeklikle uygulamalar yapmanın bize büyük bir hız, ekonomi ve verimlilik kazandıracağı son derece açıktır” dedi.

Rektör Kırışık, sanal gerçeklik alanında hızlı aksiyon almanın dünyada öne geçme fırsatı oluşturacağını gördüklerini belirtti.
Rektör Kırışık, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu teknolojinin kullanımına olduğu kadar bu teknolojinin oluşturulmasına da katkı sunmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek için hayal etmeye, hayal gücümüzü hayata geçirme çabasına çok büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Bir yandan bu sanal gerçekliği uygulamaya çalışırken bir yandan da ‘Sağlık sahasında daha yeni nasıl teknolojiler üretebiliriz, ortaya koyabiliriz?’ diye hayal etmemiz, bu hayali hayata geçirmek için çaba göstermemiz gerekiyor. Dünya henüz bu sahada daha emekleme aşamasında. Daha yapılacak o kadar çok şey var ki dolayısıyla şu anda henüz bu hususlarda başlangıç noktasında olunduğunu, yapılacak çok şeyin bulunduğunu ve bu konuda hayal gücünüze ihtiyaç olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Konuşmalarının ardından açılış oturumunda Yenilikçi Sağlık Eğitimi ile Sanal Gerçeklik konuları ele alındı. Gazi Üniversitesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Bulut’un moderatörlüğünde Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Durdane Yılmaz Güven, “Geriatrik Bireylerde İlk Yardımda Sanal Gerçeklik Eğitimi” başlıklı Erasmus+ Projesi hakkında bilgi verdi. Ardından Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Kasım Özacar “İlk Yardım VR Simülasyonu” hakkında uygulama sunumu gerçekleştirdi.

Karabük Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi, Almanya’dan HHK GmbH Humane Hausliche Krankenpflege ve ASG Pflege GmbH, Makedonya’dan ise SosuSv. Kirilimetodij ortaklığında planlanan ve uygulamaya geçirilecek olan proje Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

60 yaşındaki Eren, üniversiteyi birincilikle bitirdi

Karabük Üniversitesi TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kaynak Teknolojisi Programı öğrencisi olan...

Üniversite

KBÜ’de öğrenciler mezuniyet coşkusu yaşıyor

Karabük Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri, Diş Hekimliği Fakültesi ve Orman...

Üniversite

Tıp fakültesinden 82 öğrenci mezuniyet coşkusunu yaşadı

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan 82 öğrenci, düzenlenen törenle diplomalarını alarak...

Üniversite

2024 2. Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Kontenjan Talepleri

3 Eylül 2022 tarih ve 31942 sayılı Res​mi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan...