Ev Üniversite SOSYALFEST’e 3 bin 783 Sosyal Model başvurusu
Üniversite

SOSYALFEST’e 3 bin 783 Sosyal Model başvurusu

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenecek Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (SOSYALFEST) çerçevesinde gerçekleştirilen Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı.

Üniversite, lise ve ortaokul öğrencileri, Cumhuriyet’in 100. yılına ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun olarak milli sosyal bilimler hamlesini başlatacak SOSYALFEST çerçevesinde düzenlenen sosyal model tasarım yarışmalarına katılarak Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli toplumsal sorunlarına yönelik çözüm odaklı projeler geliştirdi. Türkiye’nin sosyal bilimler alanındaki potansiyelini sergilemek için önemli bir platform olma özelliği taşıyan SOSYALFEST Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına başvurular sona erdi. Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına, “Üniversite” kategorisinde 2 bin 857, “Lise” kategorisinde 668 ve “Ortaokul” kategorisinde 258 olmak üzere toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı.

Katılımcılar, “Üniversite” kategorisinde; Türkiye Yüzyılı Vizyonu Sosyal Model Tasarım Yarışması, Engelsiz Yaşam Sosyal Model Tasarım Yarışması, Şiddetin Azaltılması Sosyal Model Tasarım Yarışması, Ekolojik Yaşam Sosyal Model Tasarım Yarışması ve İktisadi Kalkınma Sosyal Model Tasarım Yarışması, “Lise” kategorisinde; Akademik Başarının Artırılması Sosyal Model Tasarım Yarışması, Sıfır Atık Sosyal Model Tasarım Yarışması, Yerel İktisadi Kalkınma Sosyal Model Tasarım Yarışması, Dinin Yaşanmasına Yönelik Sosyal Model Tasarım Yarışması, Kişisel Gelişim Sosyal Model Tasarım Yarışması, Aile İçi Dayanışma Sosyal Model Tasarım Yarışması, “Ortaokul” kategorisinde; Güzel Ahlak Sosyal Model Tasarım Yarışması, Zaman Yönetimi Sosyal Model Tasarım Yarışması, Yaz Tatili Sosyal Model Tasarım Yarışması ile Türkiye’nin ve dünyanın toplumsal sorunlarına ilişkin sosyal modeller tasarladı.

“Gençliğimiz Türkiye’ye ve Türkiye Yüzyılı Vizyonuna sahip çıkıyor”

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, SOSYALFEST’e gösterilen bu yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti belirterek, gençlerin sosyal sorunlara duyarlılık gösterip çözüm üretebilme yeteneklerini sergilemelerinin önemine vurgu yaptı. Sosyal Model Tasarım Yarışmalarının, gençlerin sosyal bilimler alanındaki potansiyelini ortaya çıkararak topluma katkı sağlamasını hedeflediklerini ifade eden Kırışık, “En fazla Türkiye Yüzyılı Vizyonu Sosyal Model Tasarım Yarışmasına başvuru oldu. Bu durum gösteriyor ki gençliğimiz Türkiye’ye ve Türkiye Yüzyılı Vizyonuna sahip çıkıyor, destek oluyor. Türkiye Yüzyılı gençliğimizin gönlünde taht kurmuş. Gençlerimiz Türkiye Yüzyılını gerçekleştirmek için canla başla çalışıyor” dedi.

SOSYALFST ile gençleri sosyal model tasarım yarışmalarıyla buluşturarak Türkiye’nin ve dünyanın toplumsal sorunlarına çözüm üretmeye teşvik ettiklerine dikkati çeken Rektör Kırışık, şunları kaydetti:
“Üniversite, lise ve ortaokul kategorilerinde toplamda 14 farklı temada gerçekleştirdiğimiz yarışmalara gençlerimiz büyük ilgi gösterdi. Sosyal model üretme kültürünün toplumda yaygınlaşmasını, yaşanan sorunlara çözüm üretme kapasitesinin özellikle gençlik nezdinde artmasını istiyoruz ve bunu SOSYALFEST ile destekliyoruz. Düzenlediğimiz Sosyal Model Tasarım Yarışmalarında, gençlerimiz, çözüm önerileri sunarak toplumdaki sorunlara farkındalık oluşturuyor. Bu çerçevede gençlerimiz üretmiş oldukları sosyal modelleri sunacak. Yarışma sonucunda 14 farklı kategoride birinciye 25 bin TL, ikinciye 15 bin TL ve üçüncüye 10 bin TL olmak üzere toplamda 700 bin TL’lik ödül vereceğiz, sürpriz hediyelerimiz de olacak. Beklediğimizin çok ötesinde büyük bir ilgiyle karşılaştık.

Yarışmada toplam başvuru 3 bin 783’e ulaştı. Jüri ön değerlendirme süreci başlıyor. Jüri sürecinde sosyal modeller detaylı şekilde incelenerek puanlandırma yapılacak ve finale kalan takımlar belirlenecek.”
Jüri ön değerlendirmelerinin ardından “Üniversite” kategorisinde her bir temadan 25 takım, “Lise” kategorisinde her bir temadan 10 takım ve “Ortaokul” kategorisinde her bir temadan 5 takım, 2-3 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek SOSYALFEST’te sunumlarını yaparak sosyal modellerini tanıtacak. Bu çerçevede SOSYALFEST, yenilikçi ve sorun çözme odaklı yaklaşımlar içeren Sosyal Model Tasarım Yarışmaları, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapacak.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

YÖK’ten flaş karar! Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim programları kapatıldı

Yök yaptığı açıklamada ikinci öğretim bölümlerinin kapatıldığını açıkladı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı...

Üniversite

Üniversiteler kendi enerjisini kendi üretiyor

Yenilenebilir enerji ile kendi elektriğini üreten üniversitelerin sayısı giderek artıyor Yükseköğretim Kurulu...

Üniversite

KBÜ ile Tiran New York Üniversitesi arasında iş birliği protokolleri imzalandı

Karabük Üniversitesi ile Tiran New York Üniversitesi arasında akademik ve festival iş...

Üniversite

KBÜ ile IBU arasında iş birliği protokolleri imzalandı

Karabük Üniversitesi ile Uluslararası Balkan Üniversitesi arasında iş birliği protokolleri imzalandı. Karabük...