Ev Üniversite Tıp öğrencileri önlüklerini giydi
Üniversite

Tıp öğrencileri önlüklerini giydi

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Tıp Fakültesi birinci sınıfta öğrenim gören 135 öğrenci, düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giydi.
KBÜ Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene; rektör yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz ve Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Ak, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İsmail Kara, KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Doğan ile akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Hasan Solmaz, hekimlik mesleğinin, iyi bir iletişim, mütevazılık ve empatiyle çok başarılı ve faydalı bir meslek olduğunu belirtti. Hekimlik mesleğinin zor bir meslek olduğunu ifade eden Solmaz, “Fedakarlık isteyen, bazen uzun nöbetler tutulması gereken, eğitimi zor bir meslek. Orada da empati kurduğumuz zaman, o gelen hastanın kendiniz, bir yakınınız, komşunuz, arkadaşınız olabileceğini göz önüne alarak davranmanız başarı şansınızı artıracaktır” dedi.
Hekimlik mesleğinin, usta çırak ilişkisi ile gelişen bir meslek olmasından ötürü öğrenmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Solmaz, “Okudukça, yeni gelişmeleri takip ettikçe inşallah çok iyi ve başarılı hekimler olacaksınız ve sizlerin bu iyi hekimler olmanız neticesinde de hem ülkemizdeki hem dünyadaki sağlık sistemi, insanların sağlıklı olması daha iyi olacak. Sizleri ve ailenizi tebrik ediyorum ve eğitim hayatınızda da başarılar diliyorum” diye konuştu.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Ak da “Bugün burada sizlere önlüklerinizi beyaz olarak teslim ediyoruz. Siz ve önlüğünüz hayat boyunca hep beyaz kalsın. Kirletilmesine müsaade etmeyin. Sorumluluğunuzu hiç unutmayın. Sizler insan canı ile uğraşacaksınız. Bu uğurda yapacağınız fedakarlıklar için hiçbir zaman yakınmayın. Hastalarınız sizlerle en gizlilerini paylaşacak, konuşacaklar. Size duyulan güveni, namusunuz bilin. Unutmayın, tıp eğitimi bir yönüyle usta çırak ilişkisidir” dedi.
KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Doğan ise önlük giyen öğrenciler için bugünden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacağını, çünkü bugün hekimlik mesleğinin simgesi olan beyaz önlükleri giydiklerini belirtti. Doğan, “Giydiğiniz bu önlük 2 sadece iki metrelik beyaz bir kumaş değildir, bu önlüğün anlamını çok iyi bilmek lazım.

Önlüğün renginin beyaz olması hem fiziksel hem de vicdani temizliği temsil eder. Beyaz önlük saflıktır, temizliktir, güçtür, kudrettir, sorumluluktur, vebaldir. Üzerindeki lekeler, kanlar, kırışıklıklar ise çalışkanlıktır, gururdur, kutsallığın nişanesidir. En kutsal anlamı ise hastaların duası, yakınlarının minnettarlığıdır. Beyaz önlüğün bize yüklediği sorumluluklar vardır. İnsanlarla iyi iletişim kurmak, onların güvenini kazanmak, dertlerine çare olabilmek, insani ve vicdani davranmak, görevlerimizi yerine getirmek, mesleğimizin gerektirdiği bilgi ve beceriyi kazanarak profesyonelleşmektir” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi öğrencileri, Solmaz ve Karaş, İsmail Ak, İsmail Kara, Doğan ve akademisyenlerin ellerinden beyaz önlüklerini giydi. Free Mover programı ile Karabük Üniversitesine gelerek 15 günlük eğitim alan Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri de hekimliğe ilk adımı atmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadı.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

“Pelvik Sağlık ve Kadın Sağlığında Fizyoterapi ve Rehabilitasyona Genel Bakış” 

Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Pelvik Sağlık ve Kadın Sağlığında Fizyoterapi...

Üniversite

Özbekistan Taşkent Oriental Üniversitesi KBÜ’de

Özbekistan Taşkent Oriental Üniversitesi Rektörü Muradcan Ahmedov, Karabük Üniversitesini ziyaret ederek fikir...

Üniversite

“81 İl Karabük Üniversitesinde Buluşuyor” 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenen KBÜFEST “81 İl Karabük Üniversitesinde Buluşuyor” etkinliği...

Üniversite

Karabük Üniversitesi’nde “Türk Sanat Müziği Bahar Konseri” verildi

Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü tarafından...