Ev Üniversite Türkmenistan ile yükseköğretimde ortak diploma programlarının açılması sağlanacak
Üniversite

Türkmenistan ile yükseköğretimde ortak diploma programlarının açılması sağlanacak

Yükseköğretim Kurulu ile Türkmenistan Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında ortak diploma programları açılması sağlanacak, her iki ülke lisans ve lisansüstü alanlarda öğrenci kabul edecek

İki ülke üniversiteleri arasında dijital eğitim ve araştırma geliştirme alanlarında iş birliği mümkün hale geldi

Türkiye ile Türkmenistan arasında yükseköğretim alanındaki iş birliği genişletiliyor. İki ülkedeki yükseköğretim kurumları lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ortak diploma programlarının açılması sağlanacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov’un 26 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’yi ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nurmuhammet Amannepesov tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı uyarınca, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanlarında iş birliği yapılacak.

Mutabakat Zaptına göre iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında akademik ve bilimsel alanlardaki değişimler hayata geçirilecek.

Yükseköğretim kurumlarının, belirli programlarda öğrenci, öğretim görevlisi ve araştırmacıların eğitim ve staj hareketliliği ve kısa süreli araştırma programlarına katılımları desteklenecek. Ayrıca eğitim materyalleri değişimi, ortak çalıştaylar, konferanslar, seminerler ve karşılıklı üniversite ziyaretleri planlanacak.

Taraflar mevzuatları çerçevesinde birbirlerinin yükseköğretim kurumlarına lisans ve lisansüstü düzeylerde öğrenci gönderebilecek ve kabul edebilecek. Derece ve diplomaların tanınmasına yönelik işlemlerde gerekli çalışmalar yapılacak.

Mutabakat Zaptında belirtilen alanlarda iş birliği planlarının birlikte geliştirilmesi, bu hedeflere yönelik çalışmaların uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla “Yükseköğretim Ortak Daimî Komitesi” kurulacak.

– Türkmenistanlı öğrencilerin Türkiye’de tercih ettiği alanların genişlemesi bekleniyor

Türkmenistan uyruklu öğrencilerin Türkiye’de ön lisans programlarında en fazla tercih ettiği bölümler İlk ve Acil Yardım, Bankacılık ve Sigortacılık, Muhasebe ve Sergi Uygulamaları. Lisans programlarında ise Tarih, Hemşirelik ve Sınıf Öğretmenliği ilk üç sırada yer alıyor. Yüksek lisansta da Tarih en fazla tercih edilen bölüm olurken, doktorada Uluslararası İlişkiler ve Tarih öne çıkıyor. İmzalanan Mutabakat Zaptıyla tercih edilen bölüm sayısının çeşitlenmesi bekleniyor.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

“Pelvik Sağlık ve Kadın Sağlığında Fizyoterapi ve Rehabilitasyona Genel Bakış” 

Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Pelvik Sağlık ve Kadın Sağlığında Fizyoterapi...

Üniversite

Özbekistan Taşkent Oriental Üniversitesi KBÜ’de

Özbekistan Taşkent Oriental Üniversitesi Rektörü Muradcan Ahmedov, Karabük Üniversitesini ziyaret ederek fikir...

Üniversite

“81 İl Karabük Üniversitesinde Buluşuyor” 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenen KBÜFEST “81 İl Karabük Üniversitesinde Buluşuyor” etkinliği...

Üniversite

Karabük Üniversitesi’nde “Türk Sanat Müziği Bahar Konseri” verildi

Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü tarafından...