Ev Üniversite Uluslararası öğrencilerin kabul mektubu işlemleri kolay ve güvenli hale getiriliyor
Üniversite

Uluslararası öğrencilerin kabul mektubu işlemleri kolay ve güvenli hale getiriliyor

Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’de öğrenim görecek uluslararası öğrencilerin iş ve işlemlerinin hızlı ve güvenli şekilde sonuçlandırılması için üniversiteler tarafından verilecek kabul mektupları ile ilgili sürecin dijital ortamda yürütülmesini sağlayacak uygulama başlattı.

Üniversitelere gönderilen yazıda bundan sonra uluslararası öğrenciler için düzenlenecek kabul mektuplarının internet aracılığıyla Yükseköğretim Kuruluna bildirilmesi istendi

Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’de öğrenim görecek uluslararası öğrencilere verilecek kabul mektuplarına ilişkin iş ve işlemlerin hem öğrenciler için kolaylaştırılması hem de bilgilerin ilgili kurumlar tarafından anında doğrulanarak sürecin hızlandırılması amacıyla ilgili sürecin internet üzerinden yürütülmesini kararlaştırdı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelere gönderilen yazıda yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşmasının en önemli göstergelerinden biri olan uluslararası öğrencilere yönelik gerçekleştirilen iş ve işlemler konusunda ilgili kamu kuruluşlarıyla iş birliği yapıldığı vurgulandı.

Bu kapsamda Yükseköğretim Kurulu ile Dışişleri Bakanlığı ve Göç İdaresi Başkanlığı arasında görüşmeler gerçekleştirildiği kaydedilen yazıda, görüşmelerde uluslararası öğrencilere ilişkin yapılan bazı iş ve işlemlerin hem daha hızlı hem daha güvenilir olması için uluslararası öğrencilere gerek kabul mektubu verilmesinde gerekse bu öğrencilerin vize kayıt, ikamet vb. işlemlerinin yapılmasında dijital imkanlardan daha fazla yararlanılması hususunda mutabık kalındığı belirtildi.

Kayıtlar üniversitelerin sistemlerinde saklanacak

Varılan mutabakat uyarınca bundan sonra uluslararası öğrenciler için düzenlenecek olan kabul mektupları, ilgili kurumların doğrulayabilmeleri için bu amaçla oluşturulan internet servisi aracılığıyla Yükseköğretim Bilgi Sistemine (YÖKSİS) iletilecek. YÖKSİS tarafından verilecek “Kabul Mektup Numarası” kaydı, kabul edilen kişiye düzenlenecek kabul belgesinde yer alacak. Kabul mektubu süreçlerinin takip edilebilmesi amacıyla yapılan tüm işlemler ile işlemi gerçekleştiren kişilere ait kayıtlar üniversite sistemlerinde saklanacak.

Ayrıca Türkiye’ye yeni gelmiş ve henüz “Yabancı Kimlik Numarası” almamış kayıtlı öğrencilerin YÖKSİS’e bildirimleri esnasında 987 ile başlayan Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Numarası alındığı için, bu işlem sırasında belge türü ve belge numarasının bildirilmesi zorunlu olacak.

Uygulama kılavuzu hazırlandı

Öte yandan halen Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Numarası ile YÖKSİS’te kayıtlı kişilerin bilgileri de güncelleniyor. Buna göre, uluslararası öğrencilere yönelik tesis edilecek işlemlerde yapılan güncellemelere ilişkin uygulama kılavuzu hazırlandı. İlgili öğrencilere yönelik iş ve işlemler bu uygulama kılavuzuna göre yapılacak.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı

Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda OSTİM OSB, Ostim Teknik Üniversitesi, Gazi Teknopark ve...

Üniversite

Rektör Kırışık, SOSYALFEST’in ikincisi için görüşmelere başladı

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Ankara Medipol Üniversitesi Rektörü Prof....

Üniversite

Sınav zamanı öğrenciye sorun mu çıkartılıyor?

Karabük Üniversitemizde elli bine yakın öğrenci nüfusu bulunmaktadır, ancak her ne hikmet...

Üniversite

Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyenleri ilgilendiren önemli düzenleme

“Sıralamalarda ilk 400’de olan üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik verilecek, ilk 1000’de...