Ev Projeler/Buluşlar Üniversiteli Genç Değişim Elçileri Programı
Projeler/Buluşlar

Üniversiteli Genç Değişim Elçileri Programı

Şimdi değişim zamanı!

2022 ve 2023’te kuraklık korkutucu boyutlara ulaştı. Yangınlar, aşırı hava olayları ve sıcak dalgalarını yaşadık.  2022, Dünyanın gördüğü en sıcak 5. yıl oldu. Temmuz 2023, şimdiye kadar ölçümlenen en sıcak ay olarak tarihe geçti. Eylül 2023 ise sanayi öncesi döneme, yani yalnızca birkaç yüzyıl öncesine göre yaklaşık 1.75 derece daha sıcaktı. Bu, şimdiye kadar tek bir ay için kaydedilen en yüksek sıcaklık ve bilim insanları bunu “olağanüstü bir durum” olarak niteliyor.

İklim krizi evimizde. Üstelik ülkemiz, iklim krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında… Yani, en çok biz tehlikedeyiz. Yine de, Türkiye’yi iklim krizinin etkilerine dirençli hale getirmek mümkün.

“Türkiye iklim krizi ile mücadele için güçlü hedefler belirlemeli” diyorsan; net sıfır karbon bir gelecek için kampanya başlatmak, değişim yaratmak istiyorsan; daha çok insana iklim krizini anlatmak ve onları da çözümün bir parçası olmaya teşvik etmek istiyor ama nereden başlayacağını bilemiyorsan, seni Değişim Elçisi olmaya bekliyoruz!

Programı tamamladığında, “Değişim Elçisi” üniversite temsilcisi olacaksın ve iklim alanında etki yaratmaya daha donanımlı ve güçlenmiş bir şekilde devam edebileceksin.

BİRLİKTE NELER YAPACAĞIZ?

  • Öncelikle aynı amaç için bir araya gelmiş bir topluluk olacağız. İhtiyaçlarımızı birlikte belirleyecek ve hızla yola koyulacağız.
  • Katılanlar için Change.org tarafındaki “İklim Kampanyacılığı & Savunuculuğu” deneyimlerimizi aktardığımız kapsamlı eğitimler düzenleyeceğiz. Bu oturumlara 18 Kasım, 25 Kasım ve 2 Aralık Cumartesi tarihlerinde çevrimiçi (Zoom’dan) katılacaksın. Her oturum 2,5 saat sürecek.
  • Eğitimlerin ardından bir kampanya tasarlayacak, başlatacak ve Ocak – Mart aralığında yürüteceksin. Mart’ta da talebini karar alıcıya ulaştıracaksın. Bu sürecin her aşamasında bizler sana destek olacağız.
  • Burada edindiğin kampanyacılık & savunuculuk deneyimi ile kendi üniversitende yeni topluluklar oluşturabileceksin. Bu süre zarfında kendi üniversitenden en az 10 kişiye burada öğrendiklerini ve yaptıklarını aktaracaksın.
  • Programı tamamladığında, bir “Değişim Elçisi” olarak, net sıfır karbon bir gelecek için etki yaratmaya devam edecek ve her 6 ayda bir gönderdiğimiz Etki & Değerlendirme formlarını doldurup Değişim Elçisi ünvanını koruyacaksın.

KİMLER KATILABİLİR?

İklim kriziyle mücadele ve karbonsuz bir gelecek için etki yaratmak isteyen, daha önce Change.org İklim ekibi olarak düzenlediğimiz eğitimlerinden herhangi birine katılmamış üniversite öğrencisi gençler katılabilir.

Programın ilk pilot uygulamasını farklı şehir ve üniversitelerden, cinsiyet dengesini ve eşit dağılımı gözeterek, dezavantajlı bölgelere öncelik vererek 10 genç ile gerçekleştireceğiz.

Birlikte etki yaratmak, karbonsuz bir gelecek için çalışan bir topluluğa dahil olmak istiyorsan başvuru formumuz aşağıda seni bekliyor!

Başvuru için son gün, 5 Kasım Pazar, 15:00!

Unutma, başvuru formunu doldurmanın yanında, bir video çekip bizimle paylaşman gerekiyor.

Başvuru için tıklayın

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Projeler/Buluşlar

Dijital Özgürlük Fonu Başvuruları

Avrupa’da dijital haklar üzerine stratejik davalara destek veren ve dijital bağlamda insan...

Projeler/Buluşlar

KRE-AKT Destek Programı Başvuruları 

Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Ofisi desteği, Impact Hub İstanbul’un yürütücülüğünde...

Projeler/Buluşlar

Veri Gazeteciliği ve Yapay Zeka Eğitimi 

SAHNE Projesi, 29-30 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul‘da düzenlenecek olan “Veri Gazeteciliği ve...

Projeler/Buluşlar

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Küçük Ölçekli Hibe Programı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi temel çalışma ilkeleri ve hakları alanında...