Ev Üniversite “Uzmanlaşan Üniversite”
Üniversite

“Uzmanlaşan Üniversite”

Karabük Üniversitesi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından temiz, erişilebilir ve güvenli enerji alanında “Uzmanlaşan Üniversite” olarak seçildi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’a Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından “Uzmanlaşan Üniversite” belgesi takdim edildi. Üniversitelerde belirli bilim alanındaki uzmanlıklarıyla öne çıkan bölüm ve programların, yükseköğretim ekosistemi vasıtasıyla desteklenmesi; ulusal ölçekte nitelikli beşeri kaynağın geliştirilmesi ve uluslararası ölçekte nitelikli bilimsel çıktıların artırılması amacıyla düzenlenen Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

“Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi” kapsamında, öncelikli bilim ve Ar-Ge alanlarını belirlemek için YÖK Başkanlığı tarafından 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan öncelikli sektör, alan ve alt alanlar, üniversitelerin alan bazlı yetkinlik analizi raporu, öncelikli ve kilit teknolojilerde teknoloji yol haritaları, TÜBİTAK Ar-Ge ve yenilik konuları gibi çeşitli rapor ve politika dokümanları incelendi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Yükseköğretim Kurulu tarafından 15 bilim alanında 25 devlet ve vakıf üniversitesinin ilgili bölüm/programlarına öncelikli alan misyonu verilmesi kararlaştırıldı.

“Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi” toplantısında yapılan konuşmaların ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’a Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından temiz, erişilebilir ve güvenli enerji alanında “Uzmanlaşan Üniversite” kategorisinde belge takdim edildi.

Bu kapsamda üniversitelerde, enerji kaynaklarının ve enerjinin verimli ve etkin kullanılması, israfın önlenmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının sağlanması ile enerji maliyetinin bütçe üzerindeki yükünün hafifletilmesi, sıfır atık uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, üniversitelerin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs dönüşümü sürecinde gerekli finansman araçlarına erişimi konusunda desteklenmesi yönünde çalışmalar yapılması hedefleniyor.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

Görevde yükselen akademisyenlere belgeleri takdim edildi

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) görevde yükselerek profesörlük, doçentlik ve Dr. Öğretim Üyesi kadrosuna...

Üniversite

TR-YÖS 52 ülkede 78 merkezde yapılacak

Türkiye’deki üniversitelere daha nitelikli ve fazla sayıda uluslararası öğrenci çekmek amacıyla 6...

Üniversite

​​​Yükseköğretim Kurulu bursları artırdı

Lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilen burslarda üst sınırdan artış yapıldı 100/2000 Doktora...

Üniversite

KBÜ Rektörü Kırışık TDK Başkanı Mert ile görüştü

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Türkiye Yüzyılı için harekete...