Ev Projeler/Buluşlar Yerel Yönetişimin Güçlendirilmesi Projesi
Projeler/Buluşlar

Yerel Yönetişimin Güçlendirilmesi Projesi

TÜRKİYE’DE DEMOKRATİK YEREL YÖNETİŞİMİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN SİVİL KATILIMIN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ

Proje ne hakkında?

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanan ve  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, ana faydalanıcısı Türkiye Belediyeler Birliği(TBB), eş faydalanıcısı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü(STİGM) olan Türkiye’de Demokratik Yerel Yönetişimin Geliştirilmesi İçin Sivil Katılımın Güçlendirilmesi Projesi (Sivil Katılım Projesi), Ocak 2023 ile Eylül 2025 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Proje ile, sivil toplum – kamu ortaklığı ve Türkiye’de gönüllülük için elverişli ve sürdürülebilir bir ortam yaratılmasına destek olmayı amaçlanmaktadır.

Buna uygun olarak, yapılacak çalışmalar arasında; yerelde sivil katılım stratejileri ve eylem planlarının geliştirilmesi; eğitim programları ve küçük hibeler aracılığıyla yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin geliştirilmesi;  Türkiye’de gönüllülükle ilgili yasal düzenleme önerilerinin geliştirilmesi; yerel ve merkezi düzeydeki kamu paydaşlarının kapasitesinin güçlendirilmesi bulunmaktadır.

Mevcut durum nedir?

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının sayısındaki artışa ve sivil toplumun güçlendirilmesine yönelik çalışmalara rağmen günümüzde sivil toplum kuruluşlarının mevcut durumu ve karar alma mekanizmalarına katılım süreçleri göz önüne alındığında,  sivil toplum kuruluşları ile yerel ve merkezi düzeydeki karar vericiler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve elverişli ortamın sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması açısından çeşitli ihtiyaçlar devam etmektedir.

Gönüllük sivil katılımın önemli bileşenlerinden olup bireylerin aktif katılımını destekleyen bir süreçtir. Ancak, Türkiye’de gönüllülük alanında hak ve sorumluluklar ekseninde yetersiz bir çerçeve içerisinde hareket edilmektedir. Buna nedenle Sivil Katılım projesinin müdahale alanları içerisinde gönüllülük alanındaki mevzuatın güçlendirilmesine yönelik teknik desteği sağlanması bulunmaktadır.

Son başvuru tarihi: 15 Ekim 2023

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız. 

yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Projeler/Buluşlar

Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı

KOOPERATİFLERİN DESTEKLENMESİ PROGRAMINA (KOOP-DES) BAŞVURU DUYURUSU Kooperatif ve üst kuruluşlarının üretim ve istihdama...

Projeler/Buluşlar

Sanatsal Üretim Fonu Üçüncü Açık Çağrı

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı son açık çağrısını Sanatsal Üretim Fonu için yapıyor. Görsel sanatlar...

Projeler/Buluşlar

Kurumsal Destek Fonu Başvuruları

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illeri de şiddetli bir şekilde...

Projeler/Buluşlar

Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülmekte olan 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma...