Ev Yaşam İncele Alt Hibe Programı
Yaşam

İncele Alt Hibe Programı

İncele Alt Hibe Programı 13 Temmuz 2023 Tarihinde Başvurulara Açılıyor!

“Türkiye Avrupa Vakfı’nın (TAV) yürütücülüğünde, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen, SAHNE: Sahte Haberler ve Nefret Söylemi ile Mücadele Projesi kapsamında İncele Alt Hibe Programı 13 Temmuz 2023 tarihinde başvurulara açılacak.”

#incEleönle #incElepaylaş

İncEle Alt Hibe Programı, medyada nefret söylemi, çevrimiçi nefret söylemi, ayrımcı söylemi ve sahte haberlerle mücadelede izleme ve iyi gazetecilik uygulamalarının yaygınlaşmasına, gelişmesine ve iyileşmesine destek olmayı amaçlamaktadır. Hibe programı kapsamında nefret söylemi ve dezenformasyonun olası negatif etkilerine karşı mücadele eden, amaç ve hedefleri toplumsal barışın inşasını katkı sağlayacak projeleri desteklenecektir.

En az 6, en fazla 9 ay sürecek İNCELE alt hibe programı kapsamında:

Türkiye’de 10 farklı sivil toplum kuruluşuna toplam 50.000 Avro hibe desteği sağlanacaktır. Proje başına verilecek maksimum hibe desteği 5000 Avro’dur.

İncele Alt Hibe Programının ana hedefleri üç temaya odaklanıyor:

Nefret söylemi, sahte haber ve/veya araştırmacı ve iyi gazetecilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile yerel gazeteciler ve bağımsız içerik üreticileri arasında iş birliğini teşvik ederek yerel düzeyde geliştirilecek ortak projeler aracılığıyla ifade ve düşünce özgürlüğü kesişimini dikkate alarak doğru bilgiye erişim, doğrulama ve haber alma hakkına katkıda bulunmayıı hedefliyor.

Tema 1 İncele İzle: Ayrımcılık ve nefret söylemi ile mücadelenin önemi, savunmasız gruplara veya azınlıklara yönelik nefret söyleminin ve ayrımcılığın yarattığı tehlikeler hakkında genel kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve ayrımcılığa, ırkçılığa karşı anlatılar geliştiren izleme ve araştırma stratejileri geliştirmek.

Tema 2 İncele Önle: Sivil toplum kuruluşları aracılığıyla dezenformasyon ve sahte haberlerin önlenmesi için iyi gazetecilik uygulamalarına yönelik projelerin desteklenmesi.

Tema 3 İncele Katıl: Medya alanında özellikle çevrimiçi nefret söylemi ve ayrımcılık bağlamında STK’lar ve gazeteciler, bağımsız içerik üreticileri destekleyerek iş birliği olanaklarını arttırmakİfade ve basın özgürlüğünün korunması için sivil toplum kuruluşları ile bağımsız gazeteciler ve alternatif medya ve yeni medya kuruluşlarının iş birliğini teşvik etmektir.

İncEle alt hibe programına kimler başvurabilir?

  • Tüzel kişiliğe sahip Türkiye’de kurulmuş kâr amacı gütmeyen kuruluşlar

(Dernek, Vakıf, Kar Amacı Gütmeyen Kooperatifler, Meslek Odaları, Sosyal Girişimler, Platformlar)

  • Hibe başvurusu yapan kurum, aynı şartları sağlayan başka bir kurum ile ortak başvuru yapabilir.

Önemli Not: 13 Temmuz 2023 tarihi itibariyle Sahne Topluluk Portalı üzerinden başvurular gerçekleştirilebilecektir. Bu nedenle hibe başvuru rehberi ve diğer detaylar için sosyal medya hesaplarını ve Sahne web sitesi duyurular bölümünü takip etmeniz önerilir.

Son Başvuru Tarihi ve Saati: 13 Ağustos 2023, saat: 18.00

İncEle alt hibe programına ilişkin sorularınızı en geç 27 Temmuz 2023 tarihine kadar incele@sahneprojesi.org e-posta adresine iletebilirsiniz. Hibe programı ile ilgili tüm soruların yanıtları, www.sahneprojesi.org  web sitesinde paylaşılacak ve e-posta yolu ile soruyu ileten kurumlara iletilecektir.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Yaşam

A101’e çekme karavan geliyor!

101 tarafından paylaşılan 26 Ekim Perşembe broşürüne baktığımızda ERBA markasına ait 4.0 Çekme Karavan geleceğini görüyoruz. Aynı markaya ait...

Yaşam

‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ Programı

‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ programının üçüncüsü için başvurular başladı! Beats By Girlz...

Yaşam

İstanbul Ticaret Odası Karşılıksız Burs

Değerli Öğrencilerimiz, Aşağıda belirtilen burs başvuru koşullarını sağlamanız durumunda, 2 Ekim –...

Yaşam

Öğrencilere “Müptelayla Mücadele Semineri” verildi

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) 2023-2024 akademik yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan öğrencilere, Oryantasyon Programı...