Ev Gezelim, Görelim, Tanıyalım Safranbolu’da Yılbaşı Panayırı Başladı
Gezelim, Görelim, Tanıyalım

Safranbolu’da Yılbaşı Panayırı Başladı

Safranbolu Belediyesi tarafından 28-31 Aralık tarihleri arasında organize edilen yılbaşı panayırı başladı. Safranbolu turizmini 12 aya yaymak, turizme yeni bir nefes katmak ve esnaflara destek olmak adına başlatılan yılbaşı panayırı ilk gününden yoğun ilgi gördü. Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse yaptığı açıklamada; “Safranbolu turizminin 12 ay hareketli kalması anlamında yılbaşı panayırımızın etkili olacağını düşünüyorum” dedi.

Safranbolu Belediyesi yaklaşık 3 ay önce hazırlıklarına başladığı ve esnafları odak noktasına alarak organize ettiği yılbaşı panayırının açılışını Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse’nin katılımı ile açtı. Yaklaşık 32 Safranbolu esnafı 28-31 Aralık tarihleri arasında Tarihi Çarşı han arkasında oluşturulan stantlarda yerini aldı. Açılan stantlarda bakırdan cama, porselenden muma, yöresel ürünlerden, yılbaşına özel hediyelik eşyalara, bakır ürünlerden, Safranbolu safranı ve safranlı ürünlere kadar Safranbolu’ya ve yeni yıla özel tasarladıkları hediyeliklerle yılbaşı panayırının ziyaretçilerini karşıladı. İlk gününden yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan yılbaşı panayırı ile esnafların ekonomik olarak desteklenmesi ve Safranbolu turizminin 12 ay boyuncu hareketli kalması hedefleniyor.

“Hedefimiz yerli turların dışında yurt dışı turlarını yılbaşı panayırı tarihlerinde ağırlamak. Bunun neticesinde 12 ay turizmin hareketli olması noktasında ilerlemiş olacağız”

Yılbaşı Panayırının açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse şunları söyledi; “Han arkadı dediğimiz bu bölgede bizim bir restorasyon çalışmamız oldu. Hem cephelerde hem sokak sağlıklaştırması olarak. Onun tam da bittiği bu günlerde biz bu alanı hareketlendirmek, hem turizme katkı sağlayabilmek için Aralık ayını da renkli bir hale getirmek adına yılbaşı panayırı düzenledik. 4 gün sürecek olan yılbaşı panayırımızda 20 tane hediyelik eşya standımız yaklaşık 12 yiyecek satışı yapan esnafımız var. Yaklaşık 32 esnafımızla yılbaşı stantlarını oluşturduk. Bugün ilk günümüz. 4 gün boyunca sürecek. Saat 14.00 ile 20.00 arasında devam edecek bu etkinliklerimiz. Safranbolu’ya bir canlılık ve renk kattığını söyleyebilirim rahatlıkla. Yerli ve yabancı tüm ziyaretçiler de aynı düşüncedeler. Yılbaşı panayırı ile ilgili acentelerle de görüştük. Yaklaşık 2 ay öncesinden onları da bilgilendirdik. Bu tarihlere acentelerimiz de turlarını koydular. Şimdi yurt içi turlarımız var ancak bizim hedefimiz gelecek senelerde yılbaşı panayırının süresini de uzatmak ve yurt dışı turlarının da bu tarihlere özel turlar düzenlemesini sağlamak. Bunun neticesinde de bizim hedeflediğimiz 12 ay turizmin hareketli olması kısmında da ilerlemiş olduğumuzu düşünüyorum bu panayırla birlikte.”

“Yılbaşı panayırımıza tüm halkımızı davet ediyorum”

Köse: “Yılbaşı panayırımız 4 gün sürecek. Tüm halkımızı buraya davet ediyorum. Özellikle akşam saatlerinde aydınlatması ile göz dolduran bir alan oldu. Bunu mutlaka görsünler kaçırmasınlar diyorum. Herkesin yeni yılını kutluyorum. Yeni yıl herkese sağlık, mutluluk, huzur getirsin. 2024 yılının ülkemiz adına güzellikler getirmesini temenni ediyorum.”

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Gezelim, Görelim, Tanıyalım

K-Kültür Festivali: Davetlisiniz

Kore Kültür Merkezi, 29 Haziran 2024 Cumartesi günü Nevşehir’de bulunan Ürgüp festival...

Gezelim, Görelim, Tanıyalım

Emzüklü Kaya Nerededir?

Yaklaşık 15 yıldır yayın hayatında bulunan ve Dijital kampüs mantığı ile formatını yenileyerek...

Gezelim, Görelim, Tanıyalım

UNESCO ve Cittaslow kenti Safranbolu’da hafta sonu hareketliliği

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve Cittaslow kategorisinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde...

Gezelim, Görelim, Tanıyalım

Talep olmadığı için ertelenen Karaelmas Ekspresine yeni sefer açılacak mı?

Ankara – Zonguldak arasında turistik gezi amaçlı sefer düzenlenmesi planlanan olan Karaelmas...