Ev Üniversite Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi yapıldı
Üniversite

Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi yapıldı

Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresinin dördüncüsü Karabük’ün Safranbolu ilçesinde gerçekleştirildi.
Kültürel ve doğal varlıkları tanıtmak, gelecek nesillerde bu mirasa sahip çıkacak bir bilinç oluşturmak amacıyla hazırlanan 4. Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Programa Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Cittaslow Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rıdvan Yurtseven, Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Rektör Kırışık, “Mimari gerçekten önemli bir yer tutmaktadır. Mimari, medeniyetin son derece önemli bir parçasıdır. O nedenle geçmişten günümüze medeniyetler, mimariye bir doku, bir şekil, bir his, duygu vererek asırlar ötesine seslenmek istemişlerdir. Kalıcılıklarını böylelikle gerçekleştirmek kısa bir şey istemişlerdir. Her bir medeniyet mimarinde önce ön plana çıkmaya çalışmıştır. Kendi dünya algısını, kendi medeniyet tasavvurunu dünyaya göstermek istediği üstün özelliklerini mimariye, nakış nakış işleyerek asırlar ötesine kalıcılık mesajı vermeye çalışmıştır” dedi.

“Medeniyetlerin kurgulandığı tasarımın ilkelerin, değerlerin yaşatılması son derece önemli bir özellik göstermektedir” diyen Kırışık, “Bu anlamda baktığımızda medeniyet tasavvuruyla, mimariler arasında büyük bir bağlantı bulunduğunu görmekteyiz. O halde biz de geçmişte atalarımızın kurmuş olduğu medeniyetlere ve bu medeniyetlerde benimsedikleri mimari eserlere bu mimari eserlerin tasarımlarıyla ilgilenerek neler istediklerini, nasıl bir bakış açısını, nasıl bir dünya tasavvurunu dünyaya yaymak istediklerini görmek zorundayız” ifadelerini kullandı.
Geçmişten günümüze bakıldığında mimaride geçmişteki üst seviyelerin yakalanılmadığını ve geride kalındığını aktaran Kırışık, “Bunu görmek üzücü bir durum olsa gerek diye düşünüyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Konuşmaların ardından, Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş’ın moderatörlüğünde Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rıdvan Yurtseven, Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem, katılımcılara Cittaslow hakkında bilgiler verildi.

yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

23 yabancı öğrenci ve akademisyen KBÜ’de eğitim aldı

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, ERASMUS+ Blended Intensıve Programmes (BIP)...

Üniversite

KBÜ Fen Fakültesinde Akademik ve İdari Kurul Toplantısı yapıldı

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Fen Fakültesi tarafından düzenlenen 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi...

Üniversite

KBÜ Başak Cengiz Mimarlık Fakültesine iki ödül

6. Uluslararası Altın Trezzini Mimarlık ve Tasarım Ödülleri çerçevesinde düzenlenen yarışmada Karabük...

Üniversite

“Kariyer Yolculuğunda 12 Dev Adım”

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Kariyer Yolculuğunda 12...