Ev Üniversite Uluslararası öğrencilere “Kursiyer Takip Uygulaması”
Üniversite

Uluslararası öğrencilere “Kursiyer Takip Uygulaması”

Üniversitelerin TÖMER/DİLMER kurslarına kayıtlı uluslararası kursiyerleri takip amacıyla güvenli, kontrol edilebilir ve denetlenebilir bir mekanizma oluşturularak, TÖMERSİS/Kursiyer Takip Uygulaması başlatıldı

Yükseköğretim Kurulu, Türkçe öğrenmek için üniversitelerin TÖMER ve DİLMER birimlerine kayıt yaptıran uluslararası kursiyerlere yönelik Kursiyer Takip Uygulaması başlattı.

TÖMERSİS/Kursiyer Takip Uygulaması adı verilen sistemle daha güvenli, şeffaf, kursiyerlerin diğer kurum ve kuruluşların işlemlerini yürütürken kolay erişilebilecekleri, kontrol edilebilir, denetlenebilir bir mekanizma oluşturuldu.

Uygulama ile TÖMER ve DİLMER’den Türkçe eğitimi almak isteyen uluslararası kursiyerlerin kayıt tarihleri, kursa devam durumları, aldıkları vize türü gibi bilgiler ilgili üniversiteler tarafından Yükseköğretim Kurulu ile Göç İdaresi Başkanlığının erişimine açılacak.

Yükseköğretim kurumlarına başarılı ve nitelikli uluslararası öğrenciler ve araştırmacılar gelmesini amaçlayan Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’yi tercih edecek uluslararası öğrencilerin güvenli yöntemlerle hukuki durumlarını belgelendirmelerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Yükseköğretim Kurulu bu kapsamda geçtiğimiz ay da uluslararası öğrencilerin ikamet ve vize işlemlerinin kolaylaştırılması için Göç İdaresi Başkanlığı ile “Uluslararası Öğrencilerin İkamet İzni Başvurularına İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalamıştı. Protokol uyarıca Türkiye’deki uluslararası öğrencilerin yasal kalış ihlaline düşmemeleri için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak, ikamet izni süreçlerinde bürokrasi en aza indirilecek. Bu çerçevede uluslararası öğrencilerin vize işlemleri, sınır geçiş prosedürleri, öğrenimleri süresince almaları gereken ikamet izni süreçleri kolaylaştırılacak; iş ve işlemleri etkin bir şekilde yürütülecek.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

Görevde yükselen akademisyenlere belgeleri takdim edildi

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) görevde yükselerek profesörlük, doçentlik ve Dr. Öğretim Üyesi kadrosuna...

Üniversite

TR-YÖS 52 ülkede 78 merkezde yapılacak

Türkiye’deki üniversitelere daha nitelikli ve fazla sayıda uluslararası öğrenci çekmek amacıyla 6...

Üniversite

​​​Yükseköğretim Kurulu bursları artırdı

Lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilen burslarda üst sınırdan artış yapıldı 100/2000 Doktora...

Üniversite

KBÜ Rektörü Kırışık TDK Başkanı Mert ile görüştü

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Türkiye Yüzyılı için harekete...