Ev Üniversite Uluslararası öğrencilere “Kursiyer Takip Uygulaması”
Üniversite

Uluslararası öğrencilere “Kursiyer Takip Uygulaması”

Üniversitelerin TÖMER/DİLMER kurslarına kayıtlı uluslararası kursiyerleri takip amacıyla güvenli, kontrol edilebilir ve denetlenebilir bir mekanizma oluşturularak, TÖMERSİS/Kursiyer Takip Uygulaması başlatıldı

Yükseköğretim Kurulu, Türkçe öğrenmek için üniversitelerin TÖMER ve DİLMER birimlerine kayıt yaptıran uluslararası kursiyerlere yönelik Kursiyer Takip Uygulaması başlattı.

TÖMERSİS/Kursiyer Takip Uygulaması adı verilen sistemle daha güvenli, şeffaf, kursiyerlerin diğer kurum ve kuruluşların işlemlerini yürütürken kolay erişilebilecekleri, kontrol edilebilir, denetlenebilir bir mekanizma oluşturuldu.

Uygulama ile TÖMER ve DİLMER’den Türkçe eğitimi almak isteyen uluslararası kursiyerlerin kayıt tarihleri, kursa devam durumları, aldıkları vize türü gibi bilgiler ilgili üniversiteler tarafından Yükseköğretim Kurulu ile Göç İdaresi Başkanlığının erişimine açılacak.

Yükseköğretim kurumlarına başarılı ve nitelikli uluslararası öğrenciler ve araştırmacılar gelmesini amaçlayan Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’yi tercih edecek uluslararası öğrencilerin güvenli yöntemlerle hukuki durumlarını belgelendirmelerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Yükseköğretim Kurulu bu kapsamda geçtiğimiz ay da uluslararası öğrencilerin ikamet ve vize işlemlerinin kolaylaştırılması için Göç İdaresi Başkanlığı ile “Uluslararası Öğrencilerin İkamet İzni Başvurularına İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalamıştı. Protokol uyarıca Türkiye’deki uluslararası öğrencilerin yasal kalış ihlaline düşmemeleri için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak, ikamet izni süreçlerinde bürokrasi en aza indirilecek. Bu çerçevede uluslararası öğrencilerin vize işlemleri, sınır geçiş prosedürleri, öğrenimleri süresince almaları gereken ikamet izni süreçleri kolaylaştırılacak; iş ve işlemleri etkin bir şekilde yürütülecek.

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

KBÜ’de öğrenciler mezuniyet coşkusu yaşıyor

Karabük Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri, Diş Hekimliği Fakültesi ve Orman...

Üniversite

Tıp fakültesinden 82 öğrenci mezuniyet coşkusunu yaşadı

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan 82 öğrenci, düzenlenen törenle diplomalarını alarak...

Üniversite

2024 2. Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Kontenjan Talepleri

3 Eylül 2022 tarih ve 31942 sayılı Res​mi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan...

Üniversite

“Sağlık alanında pek çok sorun var, biz bu çözümlerde öncü ve etkin rol oynamak istiyoruz” 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenecek olan ve sağlık alanındaki pek çok meseleye...