Ev Üniversite KBÜ Kampüs Yerleşkesinde Sağlık Hizmeti Neden Yok?
Üniversite

KBÜ Kampüs Yerleşkesinde Sağlık Hizmeti Neden Yok?

45.000 üzerinde öğrencisi  ve yaklaşık 2.000 e yakın akademik ve idari çalışanı bulunan ve öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin en kalabalık Üniversiteleri arasında yer alan, ayrıca yabancı öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversitelerin başında yer alan Karabük Üniversitemiz kampüsünde öğrencilerin, akademik idari veya diğer personellerin 1.derece sağlık hizmeti alabilecek bir sağlık kuruluşu maalesef yok. Her söze başladığımızda buraya gelen öğrenciler bizlere emanettir diyorsak eğer, onların hayatlarını kolaylaştıracak adımları atmakta da çok isteksiz olmamak gerekiyor, çünkü öğrencilerimiz Üniversitemiz için de, Kentimiz için de, gazete olarak bizim için de değerlidirler.

Bu yazımla Karabük Milletvekilleri başta olmak üzere, İlimizin Sayın Valisinin ve diğer yetkililerin de dikkatini çekmek istiyorum. Sayın Rektörümüze bu konuda bir talepte bulunmuyorum çünkü kendileri “Eğitim Aile Sağlığı Merkezi” açılması için İl Sağlık Müdürlüğüne müracaatta bulunmuş oldukları bilgisine sahibiz. Sanırım henüz bir yol kat edilememiştir. Rektörlüğümüz; Sağlık hizmeti verilecek olan yer düzenlemesinden tutun diğer yapılması gerekenleri yapmak için hazırlıklarını yapsalar da Sağlık Müdürlüğünden gerekli olumlu cevabın verilerek açılması gerekmektedir. Karabük’ün birbirinden değerli basınına da buradan konu hakkında bilgilendirme yapmış oluyoruz!.

Gündemin siyaset kapladığı şu zamanlarda inanın en az siyaset kadar Kampüs içinde sağlık hizmetinin verilmesi de o kadar önemli bir konudur. İlimizde tek Kamu hastanesi olduğu düşünülürse hem oradaki yığılmanın önüne geçilebilecek hem de 18 – 25 yaş arası Uluslararası ve Türk binlerce gencin eğitim aldığı ve personel ve yakınlarını da düşünecek olursanız  sağlık hizmetinin verileceği sayı çok daha yüksek olacaktır, Kampüs içerisinde bir sağlık merkezinin olmasına çok acil ihtiyaç vardır. Bütün personelin ve öğrencilerin burada birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi ile sağlık konusunda çok ciddi bir rahatlamanın sağlandığı da görülecektir.

Acil rahatsızlıklarda sadece ambulans çağırarak sağlık hizmetinin karşılanmaya çalışılması böylesine sayısal büyüklüğü olan bir Üniversite Kampüsünde tam bir vurdumduymazlık örneği olarak düşünülmelidir. Her türlü fiziki imkan ve koşulların sağlanma çalışmalarını yaparak İl Sağlık Müdürlüğüne yapılan girişimlerin bir an önce sonuçlanarak Üniversite Kampüsüne “Eğitim Aile Sağlığı Merkezi” acilen açılmalıdır.

Bazen saniyelerin bile sağlık açısından çok kıymetli olduğu düşünülürse neredeyse orta boy yüzlerce İlçeden daha fazla nüfusa sahip olan Kampüste bir an önce sağlık hizmeti verilmelidir.

Saygılarımla,

Yazar: Erkan BÖREKÇİ

Uluslararası Politik Ekonomi

yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pexels-ezekixl-akinnewu-1006202-380x380

Dilruba

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

Trending Now

Hot Topics

İlgili Makaleler

Üniversite

60 yaşındaki Eren, üniversiteyi birincilikle bitirdi

Karabük Üniversitesi TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kaynak Teknolojisi Programı öğrencisi olan...

Üniversite

KBÜ’de öğrenciler mezuniyet coşkusu yaşıyor

Karabük Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri, Diş Hekimliği Fakültesi ve Orman...

Üniversite

Tıp fakültesinden 82 öğrenci mezuniyet coşkusunu yaşadı

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan 82 öğrenci, düzenlenen törenle diplomalarını alarak...

Üniversite

2024 2. Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Kontenjan Talepleri

3 Eylül 2022 tarih ve 31942 sayılı Res​mi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan...